Velvyslanectví České republiky v Záhřebu

česky  hrvatski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prezentace českých výrobků a zkušeností na největším chorvatském zemědělském veletrhu

V rámci projektu ekonomické diplomacie č. 14 „Zemědělská technika – prezentace českých firem a zkušeností s dotačními programy EU“, se ve dnech 23.-25.3.2012 na jubilejním 15. ročníku Bjelovarského jarního zemědělského veletrhu představilo chorvatské veřejnosti na samostatném českém stánku 8 českých firem a Plzeňský kraj se svými výrobci.

V dopoledních hodinách dne 24.3. se uskutečnil odborný seminář s názvem „Zkušenosti českého zemědělství se vstupem do EU“, na kterém hlavní referát přednesl náměstek ministra zemědělství ČR ing. Martin Hlaváček. Zcela zaplněný sál velmi ocenil i příspěvek bývalého ředitele Státního zemědělského intervenčního fondu ČR ing. Vladimíra Ecka, který v současnosti přispívá svými zkušenostmi při budování chorvatské platební agentury. Otevření veletrhu se zúčastnil velvyslanec Karel Kühnl.

Bjelovarský veletrh je největším zemědělským veletrhem v Chorvatsku, expozice 380 vystavovatelů ze 7 zemí si letos přišlo prohlédnout cca 40 000 návštěvníků. Slavonie je tradiční zemědělskou oblastí, v tomto oboru zde pracuje 30% práceschopného obyvatelstva, v němž je početně výrazně zastoupena česká menšina (na začátku minulého století se zde k české národnosti hlásilo 30 000 občanů, dnes cca 10 000). Je tedy přirozené, že české zemědělské stroje a zařízení mají právě zde velkou naději na úspěch.

Kromě Plzeňského kraje, jehož zástupci prezentovali producenty vína (Starý Plzenec), piva (Prazdroj), likérů (Fernet Stock), uzenin, pečiva a keramiky, se na českém stánku na ploše 60 m² představily tyto firmy:

Agro-Eko – aerobní fermentor EWA – kompostování biologicky rozložitelného odpadu

ZDT – zemědělská a dopravní technika – přívěsy a návěsy

Eurovision – poradenství v oboru evropských fondů a přípravy projektů

Kooperace Hrotovice – krmiva, peletková vojtěška

Sakutus – technologie vyhřívání stájí

Kopos – elektroinstalační materiál

Zakládání staveb – specializované stavební činnosti

Ostratický – zemědělská a vinohradnická technika

Po celou dobu veletrhu byl českým i chorvatským firmám k dispozici ředitel ZK CzechTrade v Záhřebu. K doplnění informací o České republice přispělo i značné množství propagačních materiálů poskytnutých centrálou CzechTourismu. K atraktivitě stánku bezpochyby přispělo i zdarma čepované plzeňské pivo. Stánek navštívila řada příslušníků české menšiny, včetně folklórního souboru Holubička z Daruvaru, který před stánkem uspořádal folklórní vystoupení. Stánek navštívil i chorvatský ministr zemědělství Jakovina, který ocenil aktivní přístup ZÚ Záhřeb ke spolupráci obou zemí v oblasti zemědělství. I díky velké mediální pozornosti lze konstatovat, že realizací tohoto projektu ekonomické diplomacie byla zanechána výrazná česká stopa nejen v povědomí samotných návštěvníků tohoto veletrhu, ale i u širší veřejnosti.

 

zástupci