Velvyslanectví České republiky v Záhřebu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Protesty chorvatských zemědělců

Protesty některých zemědělských svazů proti nízkým výkupním cenám mléka a pšenice vyústily v nečekané rozuzlení. Místopředsedové vlády za HDZ Jadranka Kosor a Damir Polančec uspokojili jejich požadavky vrchovatou měrou, čímž zesměšnili nepřítomného ministra zemědělství z koaliční HSS Božidara Pankretiće, protože on sám by z nedostatku financí přidělených jeho resortu nikdy nebyl schopen nabídnout zemědělcům takové kompromisy.

Protesty některých zemědělských svazů proti nízkým výkupním cenám mléka a pšenice vyústily v nečekané rozuzlení. Místopředsedové vlády za HDZ Jadranka Kosor a Damir Polančec uspokojili jejich požadavky vrchovatou měrou, čímž zesměšnili nepřítomného ministra zemědělství z koaliční HSS Božidara Pankretiće, protože on sám by z nedostatku financí přidělených jeho resortu nikdy nebyl schopen nabídnout zemědělcům takové kompromisy.

Nespokojeni jsou ale i všichni „rozumní a mírumilovní" sedláci, kteří nyní mají pocit, že si peníze budou muset také vykřičet na ulici. Jelikož mezi přislíbenými opatřeními ze strany vlády je i blokáda dovozu mléka a mléčných výrobků, bude mít celá záležitost, pokud se zrealizuje, pokračování na mezinárodním poli (WTO, EU–SAD).

Podobně jako v jiných evropských zemích, vyrazili chorvatští zemědělci na svých traktorech do Záhřebu, aby zde před budovou ministerstva zemědělství od středečního odpoledne (9.6.) blokovali dopravu na jedné z nejvytíženějších dopravních tepen města. Protestovali tak proti opoždění ve výplatách podpor, nízkým výkupním cenám mléka a pšenice a požadovali odstoupení ministra zemědělství Božidara Pankretiće. Přestože se sjelo na Vukovarskou třídu více než 300 traktorů, od počátku panovaly velké pochybnosti o tom, koho vlastně reprezentují. Protestu se sice účastnil velký počet sdružení, mnohdy ale reprezentujících jen velmi malý počet členů. Naopak Chorvatský Svaz sedláků se ústy svého předsedy Željka Mavroviće od začátku stavěl proti této akci a podporoval pokračování dialogu s ministerstvem.

Úterní argumenty ministra Pankretiće o padajících cenách mléka v celé Evropě nedopadly na úrodnou půdu. Přitom cena litru mléka v Evropě (0,265 €) je opravdu nižší než v HR (0,28 €), kde produkce mléka vzrostla za rok o 4,1 %. Bohužel, zatímco vývoz se za stejnou dobu snížil o 12 %, dovoz vzrostl o 25 %. Ministerstvo na podporách vyplatilo z plánovaných 2,5 mld. HRK téměř dvě miliardy a připravuje nové kreditní linky. Bohužel, ministr více slíbit nemůže, protože jeho ministerstvo nedisponuje žádnou rezervou.

S odůvodněním, že zemědělci poslouchají od ministra stejnou písničku již více než rok, se tedy sjeli v Záhřebu a vymohli si jednání přímo s místopředsedy vlády Jadranskou Kosor a Damirem Polančecem. Od nich okamžitě obdrželi příslib navýšení minimální odkupní ceny mléka na 2,20 HRK za litr ze současných 1,90 HRK. Brzy se také rozjedou zemědělské úvěrové linky na výstavbu farem a jejich vybavení prostřednictvím komerčních bank a Chorvatské banky za obnovu a rozvoj (HBOR). Splácení úvěrů bude odloženo o půl roku. Kromě toho bude dočasně zavedeno opatření zabraňující dovozu mléka a mléčných výrobků, zejména sýrů (trnem v oku je sýr Gouda, který se z Německa vozí za ceny nižší, než jsou ceny mléka potřebného na jeho výrobu a chorvatské ministerstvo zemědělství na nedávném jednání s EK dokonce pohrozilo zahájením antidumpingového řízení proti německým výrobcům, což mu bylo ze strany EK silně nedoporučeno – pozn. ZÚ). Kromě toho Polančec slíbil výplatu podpor za nové zemědělské kultury, jejichž detaily budou ale ještě upřesněny.

Spokojení mlékaři po úspěšném jednání sedli do traktorů a opustili Záhřeb. Zůstali jen nespokojení rostlináři, kteří požadovali minimální cenu pšenice ve výši 1,25 HRK/kg a řepky olejné ve výši 2,50 HRK/kg. Prostory před ministerstvem opustili o několik hodin později poté, co jim bylo slíbeno pokračování v jednáních tento týden.

Zdálo by se, že téměř všichni mohou být spokojeni, opak je ale pravdou. Nespokojeni zůstávají:

  1. Většina (nedemonstrujících) zemědělců, kteří nechtěli přistoupit k nátlakovým akcím. Nyní pochopili, že vláda na nátlak reaguje a užitek si odnáší jen malá skupinka těch průbojných.
  2. Evropská komise a WTO, pro které bude byť jen dočasný zákaz dovozu mléka a mléčných výrobků do Chorvatska těžko stravitelným oříškem.
  3. Ministr Pankretić a jeho strana HSS (Hrvatska seljačka stranka), ze kterých jejich partneři z koaliční HDZ udělali směšné figurky. Předseda HSS se na tiskové konferenci vyjádřil, že nesplní-li vláda nereálné sliby, pojede příště na traktoru spolu s protestujícími.

Protest byl dobře načasován na dobu, kdy v Záhřebu pobývala komisařka pro zemědělství Mariann Fischer Boel. Nechce se ale věřit, že by jen z tohoto důvodu vláda ústy svých místopředsedů bez přítomnosti ministra zemědělství naslibovala malé části zemědělské veřejnosti opatření v hodnotě cca 500 mil. HRK a nesplnitelnou blokádu hranic pro mléko a mléčné výrobky. Pokud chtěl někdo vrazit klín mezi jednotlivé zemědělské svazy, tak se mu to určitě povedlo. Zároveň tím ale zajistil, že se s podobnými protesty roztrhne v nejbližší době pytel. Dozvuky bude mít toto bezprecedentní počínání vládních představitelů i na koaliční scéně.