česky  hrvatski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Slovinsko odblokovalo přístupová jednání Chorvatska s EU

(Archivní článek, platnost skončena 05.12.2014.)

Poté, co slovinský parlament dal zelenou chorvatskému vstupu do Evropské unie, následně Chorvatsko na přelomu září a října 2009 úspěšně uzavřelo pět vyjednávacích kapitol a zahájilo jednání v šesti dalších.

Poté, co slovinský parlament dal zelenou chorvatskému vstupu do Evropské unie, následně Chorvatsko na přelomu září a října roku 2009 úspěšně uzavřelo pět vyjednávacích kapitol a zahájilo jednání v šesti dalších.

Hraniční spor mezi Slovinskem a Chorvatskem trvající již téměř dvacet let zahrnuje malou oblast podél Jadranského pobřeží, která skýtá přístup k mezinárodním vodám severního Jadranu.

Kvůli nedořešeným hraničním sporům Slovinsko blokovalo otevření devíti z deseti vyjednávacích kapitol s Chorvatskem během francouzského předsednictví EU. Ani českému předsednictví se v této otázce nepodařilo zajistit žádný pokrok.

EU se snažila v červnu letošního roku nalézt kompromisní řešení sporu, ale nakonec neuspěla. Švédské předsednictví prohlásilo spor za bilaterální a od jeho řešení se distancovalo.

Nový impuls pro vztahy mezi oběma zeměmi znamenal nástup nové chorvatské premiérky Jadranky Kosor, která se se svým slovinským protějškem Borutem Pahorem shodla na tom, že hraniční spor by neměl představovat překážku pro chorvatské vyjednávání s EU. Lídři obou zemí se proto rozhodli, že spor o teritoriální vody v Piranském zálivu bude vyřešen mezinárodní arbitráží, což původně navrhovala Komise.

Všeobecně se očekává, že obě země se dohodnou o společné správě Piranského zálivu, která umožní slovinským lodím přímé proplutí do mezinárodních vod bez toho, že by musely vjet do italských nebo chorvatských teritoriálních vod.

Návrat obou zemí k jednacímu stolu a oteplení jejich vzájemných vztahů, které vyústilo v obnovení přístupových rozhovorů s Chorvatskem, je diplomatickým úspěchem Záhřebu. Domníváme se, že Chorvatsko by mohlo řady Evropské unie - společně s Islandem - rozšířit v roce 2012.