Velvyslanectví České republiky v Záhřebu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Spolupráce chorvatského MZVEI a Hospodářské komory na poli ekonomické diplomacie

Ministr zahraničních věcí a evropské integrace Gordan Jandroković a předseda Chorvatské hospodářské komory (HGK) Nadan Vidošević podepsali dne 23. července 2010 v Záhřebu Memorandum o spolupráci na poli mezinárodní propagace chorvatského hospodářství a hospodářské diplomacie. Na ekonomické diplomacii ve světě by se dle Memoranda mělo významně podílet devět existujících kanceláří HGK ve světě.

HGK by měla mít rovněž velký vliv na obsazování nově zřizovaných míst obchodních atašé na ambasádách. Prozatím nevyjasněnou zůstává role Ministerstva hospodářství, práce a podnikání v systému podpory chorvatského hospodářství ve světě.

Podpisem Memoranda byl splněn jeden z bodů vládního programu hospodářského oživení, jehož cílem je lepší koordinace obou institucí a snížení celkových nákladů na prezentaci chorvatského hospodářství ve světě. Ministerstvo zahraničních věcí a evropské integrace (MVPEI) bude své aktivity na poli ekonomickém vykonávat ve velké míře prostřednictvím kanceláří HGK ve světě. Tam, kde HGK nemá kancelář, budou na ambasádách nově vytvořena místa obchodních atašé, na jejichž výběru, vyškolení a řízení se budou podílet obě instituce.

HGK má kanceláře v Sarajevu (od roku 1996), Mostaru (1997), Bruselu (2000), Prištině (2000), Banja Luce (2001), Bělehradě a černohorském Kotoru (2003). Dne 19. června 2010 otevřela kancelář v Moskvě a 13.7.2010 v Kábulu. V plánu je otevření kanceláří v Německu, Itálii a srbské Subotici.