Velvyslanectví České republiky v Záhřebu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Srbsko a Chorvatsko mají zájem o rozvoj spolupráce v energetice

Srbský ministr hornictví a energetiky Petar Škundić informoval, že Srbsko a Chorvatsko mají zájem pokračovat ve spolupráci v oblasti energetiky a dále ji rozvíjet. Na tiskové konferenci konané po energetickém a podnikatelském fóru srbských a chorvatských společností Škundrić uvedl, že Srbsko i Chorvatsko se zasazují za realizaci projektů Panevropského ropovodu a dodal, že obě země zdůraznily význam vzájemného propojení plynovodů pro zvýšení energetické bezpečnosti.

Srbský ministr hornictví a energetiky Petar Škundrić informoval, že Srbsko a Chorvatsko mají zájem pokračovat ve spolupráci v oblasti energetiky a dále ji rozvíjet. Na tiskové konferenci konané po energetickém a podnikatelském fóru srbských a chorvatských společností Škundrić uvedl, že Srbsko i Chorvatsko se zasazují za realizaci projektu Panevropského ropovodu a dodal, že obě země zdůraznily význam vzájemného propojení plynovodů pro zvýšení energetické bezpečnosti.

Srbsko a Chorvatsko jsou členy Energetického společenství a obě země rozvíjí svou strategii na vytvoření stabilního trhu, který by mohl přitáhnout investice do infrastruktury plynu a ropy a výroby elektřiny.

Vicepremiér Vlády Chorvatska a ministr hospodářství, práce a podnikání Damir Polančec zdůraznil, že na tomto foru si zúčastnění vyměnili důležité informace týkající se energetického sektoru a rovněž vykrystalizovaly některé důležité otázky, které by mohly zlepšit spolupráci mezi Srbskem a Chorvatskem.

Polančec uvedl, že jednou z nich je spolupráce v prodeji a propagaci ropných produktů srbské ropné společnosti NIS a chorvatské ropné společnosti INA, stejně jako zvýšení spolupráce NIS a chorvatské přepravní ropné společnosti JANAF.

V loňském roce bylo do Srbska přes Chorvatsko přepraveno 2,4 milionů tun ropy, uvedl Polančec a dodal, že se otevírají nové možnosti pro spolupráci jako je uchování komerčních a strategických rezerv a společný projekt Panevropského ropovodu.

Polančec uvedl, že srbský plynárenský podnik Srbijagas má zájem o projekt týkající se zkapalněného ropného plynu na ostrovu Krk v Chorvatsku, zatímco chorvatský podnik Dioki má zájem o spojení s podnikem Petrohemija v Pančevu.

Obě země mají zájem se účastnit investičních projektů v oblasti elektroenergetiky a společně nakupovat elektřinu na evropských trzích.

Na fóru se rovněž jednalo o podzemním zásobníku Banatski Dvor, uvedl Polančec a zdůraznil, že chorvatské společnosti by mohly obstát v tendru na rozšíření tohoto zařízení.

V loňském roce dosáhl obchod mezi oběma zeměmi hodnoty 1,1 miliardy dolarů. Chorvatský ministr doufá, že se zvýší obchodní spolupráce, zejména v oblasti energetiky.

Kromě zástupců vlád obou zemí se fóra zúčastnili také zástupci srbských společností Srbijagas, NIS, Transnafta, Elektroprivreda Srbije, Elektromreža Srbije a zástupci chorvatských společností INA, JANAF, Chorvatské energetické společnosti a Plinakroa.