Velvyslanectví České republiky v Záhřebu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vláda založila Komisi pro energetiku a obnovitelné zdroje

Na svém minulém zasedání přijala nová chorvatská vláda usnesení o založení Komise pro energetiku a obnovitelné zdroje energie,...

Na svém minulém zasedání přijala nová chorvatská vláda usnesení o založení Komise pro energetiku a obnovitelné zdroje energie, jejímiž členy byli jmenováni místopředseda vlády a ministr hospodářství, práce a podnikání Damir Polančec, ministryně životního prostředí a stavebnictví Marina Matulović Dropulić, ministr rozvoje, lesnictví a vodního hospodářství Petar Čobankovič, představitelé Chorvatského svazu zaměstnavatelů Emil Kuhtić, Željko Horvat, Milovan Buchberger, a zástupci odborů Zdenko Mučnjak, Ivan Tomac a Božo Mikuš.

Komise bude mít za úkol analyzovat a sledovat pohyby cen, analyzovat užívání Sazebníku cen ropných derivátů, provádět Národní strategii správy energií, podněcovat ke získávání a využívání alternativních a obnovitelných zdrojů energie.

Pozn ZÚ: Chorvatsko neustále zvyšuje dovoz energií, pro pokrytí vlastní spotřeby musí dovézt 100% uhlí, 75% ropy, 40% plynu, 15-25% elektrické energie. Vláda plánuje navýšit do roku 2010 podíl výroby energie z obnovitelných zdrojů na 4,5%, především prostřednictvím podpory výstavby větrných elektráren. Chorvatsko již nyní disponuje dvěma výrobnami bionafty a připravuje výstavbu lihovaru na bioetanol s tím, že do roku 2010 by podíl biopaliv v dopravě vzrostl na 5,75% z dnešních 0,9%.