Velvyslanectví České republiky v Záhřebu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Bezpečnostní situace a doprava

Bezpečnostní situace, pokuty za některé vybrané přestupky, dálniční poplatky, provoz čerpacích stanic, celní přístavy a další praktické informace.


Bezpečnostní situace
Chorvatské pobřeží je dle vyjádření chorvatské policie bezpečné, zbavené zbytků nevybuchlé munice a min. V některých vnitrozemských oblastech jsou označená a ohraničená území, kde se nebezpečné pozůstatky války mohou ještě vyskytovat. V zájmu vlastní bezpečnosti nedoporučujeme při cestě k moři vstupovat do volné přírody mimo vyznačené cesty na úseku Karlovac - Split a do válkou zničených objektů.

Doprava

  • autem

V současné době existuje nepřetržité dálniční spojení z hraničních přechodů Macelj a Bregana (hranice se Slovinskem) a Goričan (hranice s Maďarskem) do Rijeky a do Vrgorace, což je zhruba 80 km jižně od Splitu.

Dálniční poplatky v Chorvatsku jsou vybírány formou mýtného, vždy za konkrétní úsek dálnice, kterým projedete. Informace o cenách je možné nalézt na: www.hak.hr

Provoz čerpacích stanic je většinou od 7 do 17 až 18 hodin, v letní sezóně až do 22 hodin. Hlavní čerpací stanice ve větších městech a na mezinárodních silnicích mají nepřetržitý provoz. Čerpací stanice prodávají tyto pohonné hmoty: Eurosuper 95, Super 98, Normal a EuroDiesel (nafta), ve větších městech i plyn. Informace o cenách pohonných hmot a seznam plynových stanic lze najít na www.hak.hr a na www.ina.hr.

 

Rychlost

Povolené maximální rychlosti
Dálnice 130 km/h
Rychlostní silnice, silnice určené výlučně pro provoz motorových vozidel 110 km/h
Ostatní silnice mimo obec 90 km/h
V obci 50 km/h

 

Doporučujeme zvýšenou opatrnost při jízdě za deště. Živičný povrch chorvatských silnic má jiné složení, než na jaké jsou zvyklí čeští řidiči. Za deště má vozovka prakticky stejné vlastnosti jako při náledí.

  • autobusem

Pravidelné mezinárodní linky spojují Chorvatsko se sousedními zeměmi a většinou středoevropských a západoevropských států. Informace v Chorvatsku na www.akz.hr

  • vlakem

Informace lze zjistit na www.hznet.hr

  • lodí

Hlavní chorvatský lodní osobní přepravce - JADROLINIJA, provozuje nejvyšší počet pravidelných, mezinárodních a tuzemských trajektových, lodních a expresních lodních linek. Sídlo Jadrolinije je v Rijece a informace a jízdní řády na: www.jadrolinija.hr

Celní přístavy pro vstup zahraničních lodí jsou:
Umag, Poreč, Rovinj, Pula, Raša/Bršici, Rijeka, Mali Lošinj, Senj, Zadar, Šibenik, Split, Ploče, Metković, Korčula, Dubrovník, během letní sezóny Novigrad, Božava, Sali, Primošten, Hvar, Vis, Komiža, Vela Luka, Ubli a Stari Grad (Hvar).

  • letadlem

Národní letecká společnost, která zajišťuje letecké spojení, je Croatia Airlines. Informace na: www.croatiaairlines.hr

Informace o letovém řádu ČSA lze najít na : www.csa.cz. V letním období jsou provozovány nízkonákladové lety do Splitu a Zadaru.