Velvyslanectví České republiky v Záhřebu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministryně zahraničních a evropských věcí Chorvatska Vesna Pusić na konferenci " Pražský rozšiřovací dialog"

Dne 22. října 2012 se v sídle českého ministerstva zahraničních věcí v Praze uskutečnila pod záštitou ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga mezinárodní konference „Pražský rozšiřovací dialog“.

Hlavním cílem konference bylo vyhodnocení perspektivy dalšího rozšiřování EU v kontextu současné strategické debaty o budoucnosti EU. Konference posoudila obecné politické aspekty procesu rozšiřování, jakož i  jeho ekonomický přínos a pozitivní vliv na obchod a podnikatelské příležitosti.

Na konferenci mimo jiné vystoupila i ministryně zahraničních a evropských věcí Chorvatska Vesna Pusić, která zhodnotila proces přístupu Chorvatska k EU, jako období ve kterém proběhly hluboké reformy a chorvatský stát vybudoval své instituce.

Na okraj konference se bilaterálně setkala ministryně Vesna Pusić s českým hostitelem Karlem Schwarzenbergem. Hlavním tématem přátelského rozhovoru byly otázky související se závěrečnou fází přístupového procesu Chorvatska do EU. Ministryně Pusić hostitele ujistila splněním všech zbývajících aspektů nutných k plnoprávnému členství v EU, k čemuž Česká republika trvale nabízí předání vlastních zkušeností z prvních let integrace do unie. Dále si oba představitelé vyměnili názory na otázky spolupráce v regionu jihovýchodní Evropy. Shodli se, že v rámci jinak vynikajících vzájemných vztahů obou zemí je záhodno věnovat ještě větší úsilí rozvoji ekonomických kontaktů od úrovně podnikatelských subjektů po institucionální spolupráci mezi oběma státy.

Ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić sudjelovala je u Pragu u ponedjeljak, 22. listopada 2012., na konferenciji „Prague Enlargement Dialogue“