česky  hrvatski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

„Hořící keř“ v Záhřebu

(Archivní článek, platnost skončena 28.02.2018.)

Dne 18. února 2013 v 19 hod. v multikině Cinestar v Záhřebu se na podnět HBO Adria a ve spolupráci s naším ZÚ uskutečnilo promítání prvního dílů televizního seriálu režisérky Agnieszke Holland „Hořící keř“, které vyrobilo HBO Česká republika.

Projekci prvního dílu seriálu zahájil velvyslanec Martin Košatka proslovem, který zde uvádíme a ve kterém divákům přiblížil atmosféru v bývalém Československu po okupaci vojsky Varšavského paktu v roce 1968. 

proslov vv na Horicim keri 2013

Vážení páni poslanci,

drazí kolegové z diplomatického sboru,

dámy a pánové, milí přátelé,

dovolte, abych vás přivítal na promítání prvního dílu seriálu společnosti HBO Hořící keř, který režírovala světoznámá režisérka Agnieszka Hollande.

Seriál umělecky ztvárňuje jedno z nejtěžších období našeho národa, kdy pásy tanků rozdrtily naivní představy Čechů a Slováků o tom, že nějaká země sovětského bloku může  vzít budoucnost do svých rukou a že je možné demokratizovat komunistický režim.

Scénář Štěpána Hulíka popisuje dobu navazující na tzv. Pražské jaro, jak se označují léta druhé poloviny 60. let, kdy se reformní komunisté v Československu pokusili o nemožné, tedy zreformovat stávající rigidní režim. Jak  je známo, Pražské jaro skončilo 21. srpna 1968 vpádem vojsk Sovětského svazu a dalších zemí Varšavské smlouvy do Československa, který zahájil více než třicetiletou okupaci Československa, slovníkem komunistů eufemisticky označovanou jako „dočasné rozmístění sovětských vojsk“.  

Díky hrubé vojenské síle a jen velice chabému verbálnímu odporu mezinárodního společenství vůči vpádu do Československa, která byla porušením elementárních zásad mezinárodního práva,  mohla Moskva dosadit  poslušné nové vedení Komunistické strany Československa a tedy i státu. Toto nové československé vedení rychle zmařilo naděje obyvatel, že může vzniknout nějaký „socialismus s lidskou tváří“, jak jim slibovali reformisté jako Dubček či Černík. Naopak začalo období tzv. normalizace, kdy probíhaly čistky, během kterých lidé, kteří neodsoudili Pražské jaro a nepodpořili sovětskou invazi, byli odstraňováni z funkcí i vyhazováni z práce. Nastala tvrdá perzekuce odpůrců režimu.    

Šok a slzy, které v zemi zavládly po invazi, brzy vystřídala beznaděj a apatie. Vyburcovat se lidi pokusil student Filosofické fakulty University Karlovy Jan Palach, který se nakonec na protest  v lednu 1969 na pražském Václavském náměstí zapálil. Marný byl i boj devatenáctiletého středoškolského studenta Jana Zajíce, který Jana Palacha následoval o měsíc později. Báseň, kterou předtím Zajíc napsal, nazval příznačně: Poslední     

Slyším Vaši zbabělost,
křičí v polích,
řve ve městech,
skuhrá na rozcestích,
jektá strachem ze smrti
a necítí, že smrt upozorňuje a vábí

Bije z věží kostelů
umíráček národu a zemi
Ve jménu života
vašeho
hořím

Jan

Zoufalé činy těchto studentů však změnu nepřinesly – začalo dlouhé období, které shrbilo záda celé generaci.  Byla to však i doba, kdy se ukázalo, kdo jaký opravdu je. Kdo je ochoten pro svou kariéru a prospěch udělat cokoliv, kdo se stáhne do sebe a kdo se s nastalou situací nehodlá smířit a rozhodne se bojovat.

Hlavní postavou seriálu Hořící keř tak ve skutečnosti není Jan Palach, jehož čin je startovní čarou díla a tudíž i dominantou první části, kterou dnes shlédneme. Hlavní postavou vyprávění je advokátka Dagmar Burešová, charakterní právnička, která přijala zastupování Palachovy matky a později i dalších klientů ve zdánlivě beznadějném soudním procesu. Je to žena, která patřila do té, bohužel menšiny Čechů a Slováků, kteří se režimu nezalekli, zachovali si odvahu a charakter a postavili se mu. Bylo proto skutečně symbolické, že když studenti o dvacet let později převzali v listopadu 1989 „vládu věcí svých“, jak si slíbili nad Palachovou rakví, a komunistický režim v Československu padl, neohrožená obhájkyně disidentů Burešová se stala ministryní spravedlnosti a později předsedkyní České národní rady.

Děkuji, že jste přijali pozvání na dnešní promítání, věřím, že pro vás bude silným uměleckým zážitkem.

palach Kino

Premiéra prvního dílu miniseriálu „Hořící keř“ bude v neděli, 3. března 2013 ve 22 h na chorvatské HBO, a druhá a třetí část budou vysílány 10. a 17. března.

HBO 3. března 2013 ve 17.40 h také uvede dokument „Jak se natáčel Hořící keř“, který bude dostupný už 25. února prostřednictvím služby HBO GO a HBO On Demand.

Chorvatským divákům HBO Adria exkluzivně nabídne možnost zhlédnutí všech tří pokračování seriálu „Hořící keř“ zdarma a bez registrace v období od 3. do 31. března na internetovém portálu HBO GO.