Velvyslanectví České republiky v Záhřebu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Kardinál Josip Bozanić přijal velvyslance České republiky

(Archivní článek, platnost skončena 11.06.2014.)

Velvyslanec Martin Košatka byl dne 10. června 2013 přijat arcibiskupem záhřebským a kardinálem chorvatským Josipem Bozanićem. Tématem jednání byla nadcházející cesta kardinála Bozaniće do České republiky, poté, co byl jmenován zvláštním papežským legátem pro oslavy 1150. výročí příchodu věrozvěstů svatých Cyrila na české území.

kosatka s bozanićem

Velvyslanec Martin Košatka vyjádřil na úvod přijetí radost, že Svatý otec jmenoval kardinála Josipa Bozaniće svým zvláštním legátem na Cyrilometodějských oslavách na Velehradě, které se uskuteční  na počátku července t.r. Nabídl pomoc ZÚ i ministerstva zahraničí  při přípravě a realizaci této cesty.

Kardinál Bozanić vyjádřil své potěšení, že právě on byl vybrán k reprezentaci Svatého otce na této události, příchodu svatých bratří na území současného Česka, která je významná  jak pro Čechy, ale šířeji i pro všechny Slovany a celou Evropu. V této souvislosti připomněl historicky velmi bohaté a propojené osudy českého a chorvatského národa.

V dalším rozhovoru se kardinál Bozanić živě zajímal o současné dění v České republice. Zajímalo jej státoprávní uspořádání ČR ve srovnání s Chorvatskem, historické vazby mezi národy a národnostmi a jejich promítnutí do současnosti, náboženské a národnostní složení obyvatelstva, ale i ekonomická situace a vztahy státu a církve. V souvislosti s velmi brzkým vstupem Chorvatska do EU se kardinál Bozanić zajímal o zkušenosti České republiky ze stejného období a doporučení jak nejlépe využít kladné přínosy členství.