Velvyslanectví České republiky v Záhřebu

česky  hrvatski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Nástupní přijetí velvyslance Martina Košatky ministryní zahraničních a evropských věcí Chorvatska Vesnou Pusić

Ministryně zahraničních a evropských věcí Chorvatska Vesna Pusić přijala 3. října 2012 na nástupním přijetí velvyslance České republiky Martina Košatku. Ocenila vzájemné vztahy obou zemí a uvítala nabízenou expertní pomoc České republiky pro první období po vstupu Chorvatska do EU.

Ministryně Vesna Pusić poděkovala České republice za rychlou a bezproblémovou ratifikaci přístupové smlouvy s EU, kterou obě komory českého parlamentu schválily jednomyslně a následně prezident Václav Klaus v květnu 2012 podepsal ratifikační listiny. Vzájemné vztahy obou zemí jsou výborné, s potenciálem dalšího rozvoje v kulturní a akademické oblasti, ale i obchodních vztazích se zvláště velkými přísliby v energetice. Ministryně Pusić především jako skvělé ocenila vztahy mezi společnostmi a národy v obou státech, postavené na mnoha zdrojích a důvodech.

Při rozhovoru byly rovněž vzpomenuty aktivity na kulturním poli, které organizuje velvyslanectví České republiky v Záhřebu, zejména v říjnu probíhající 19. ročník Týdne českého filmu.

Ministryně Pusić obeznámila velvyslance s postoji chorvatské vlády k některým otázkám sousedské politiky a vztahům v regionu jihovýchodní Evropy. Její osobní účast na připravované konferenci o zkušenostech z rozšíření Evropské unie, která se uskuteční v Praze 22. října 2012, bude příležitostí k výměně názorů. Ministryně Pusić ocenila podporu, kterou Česká republika věnuje rozšiřování EU.

Ministryně Pusić rovněž poděkovala za vyjádřenou kondolenci k úmrtí předsedy Saboru Borise Šprema, v němž vládní koalice ale i celý politický život Chorvatska ztratil významnou osobnost.

Košatka x Pusic