Velvyslanectví České republiky v Záhřebu

česky  hrvatski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pracovní návštěva velvyslance v Osijeku

Velvyslanec Martin Košatka v doprovodu obchodního rady velvyslanectví Bohuslava Zavadila a vedoucího zahraničního zastoupení MPO/CzechTrade Roberta Vindiše navštívil 16. října 2013 východoslavonský Osijek.

Během cesty proběhla jednání se  županem (hejtmanem) osječko-baranjského župy Vladimírem Šišljagićem, se starostou města Osijek Ivanem Vrkićem a s rektorem Univerzity Josipa Jurja Strossmayera Željkom Turkaljem. Velvyslanec s doprovodem se též setkali s představiteli místní hospodářské a živnostenské komory, vedením dopravního podniku města, místních vodovodů a komunálních služeb města Osijek, letiště a přístavu.

Během setkání byly diskutovány možnosti rozvoje spolupráce s Českou republikou v oblasti institucionální, kulturní, vzdělávací, vědecké a především obchodně-ekonomické. Účastníci jednání se shodli, že se možnosti spolupráce se vstupem Chorvatska do EU dále rozšířily.         

Některé české firmy již v tomto kraji působí a účastní se výběrových řízení. Přesto nejsou zdaleka všechny možnosti hospodářské spolupráce vyčerpány. Nabízí se spolupráce při rekonstrukcích a modernizacích dopravních cest (především železničních tratí),  rozvodu a čištění vody, likvidaci odpadů, modernizaci městské dopravy (zejména tramvají), využití obnovitelných zdrojů energie, rozvoji zemědělského a potravinářského průmyslu atd. Vhodným zdrojem financování mohou být evropské fondy. V této souvislosti česká strana nabídla využití českých zkušeností s využíváním těchto fondů.

Na univerzitě byly projednány možnosti rozšíření její spolupráce s českými partnery (osijecká univerzita má již podepsány dohody o spolupráci s Jihočeskou univerzitou v Českých Budějovicích a Veterinární a farmaceutickou fakultou v Brně).

Město Osijek projevilo zájem o navázání partnerství s některým z českých měst a o větší prezentaci české kultury ve městě.

Průběh pracovní návštěvy byl, i díky tomu, že byla připravena ve spolupráci s místní mediální společností Osijek Danas, velmi dobře medializován.

Cesta potvrdila potenciál spolupráce s největším městem chorvatské Slavonie a s celou Osijecko-baranjskou župou. Velvyslanectví bude ve spolupráci se zahraničním zastoupením MPO/CzechTrade pracovat na využití tohoto potenciálu.