Velvyslanectví České republiky v Záhřebu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Předání pověřovacích listin velvyslance prezidentovi Chorvatska

Dne 18. září 2012 předal velvyslanec Martin Košatka pověřovací listiny prezidenta ČR, jimiž byl pověřen výkonem funkce mimořádného a zplnomocněného velvyslance ČR v Chorvatsku, do rukou prezidenta Chorvatské republiky Iva Josipoviće.

V následném rozhovoru prezident Josipović mimo jiné vyjádřil uspokojení nad vzájemnými vztahy obou zemí i s jeho osobními pracovními kontakty s prezidentem Václavem Klausem. Vyjádřil zájem o české zkušenosti a nápomoc při vstupu Chorvatska do EU. Vyjádřil přesvědčení, že zkušenosti zemí jako je Česká republika, které prošly nedávno podobnou cestou k členství v EU, ať již jde o využívání evropských fondů, či o formulaci a realizaci sektorových politik, jsou pro Chorvatsko velmi důležité. Velvyslanec Košatka ujistil, že hledání prostoru pro další zlepšení vzájemné spolupráce bude jedním z jeho hlavních úkolů v nadcházejícím období.  Tématem rozhovorů byly taktéž otázky zlepšení investičního prostředí v Chorvatsku, které jsou v popředí zájmu zahraničních investorů.

Prezident Josipović  rovněž  připomenul, že osobně je členem České besedy a velmi si cení přínosu, který Češi dali v historii i současnosti rozvoji chorvatskému státu. Připomenul některé významné vědce a umělce českého původu, kteří se vyprofilovali ve významné postavy Chorvatska. Vzpomněl na řadu svých návštěv mezi českými krajany především v okolí Daruvaru, jistým způsobem „hlavního českého města“ v zemi.  Velvyslanec Košatka poděkoval za podporu, které se dostává české národnostní menšině ze strany chorvatského státu.

M.Košatka a I. Josipovic