Velvyslanectví České republiky v Záhřebu

česky  hrvatski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rozloučení velvyslance Karla Kühnla s nejvyšším vedením Chorvatské republiky

Velvyslanec České republiky v Chorvatsku Karel Kühnl byl dne 28. června 2012 přijat prezidentem Chorvatské republiky Ivo Josipovićem a následně i ministryní zahraničích a evropských věcí Vesnou Pusić v souvislosti s ukončením své diplomatické mise v zemi ke dni 18. července 2012.

Při obou přijetích byla zdůrazněna vysoká kvalita, přátelská povaha a praktická bezproblémovost vzájemných vztahů obou zemí. Prezident Josipović vyznamenal velvyslance Kühnla Řádem knížete Branimíra, za osobní přínos rozvoji vztahů mezi Chorvatskem a ČR.

Prezident Chorvatska Ivo Josipović se během přijetí živě zajímal o pohled České republiky a velvyslance osobně na vývoj Chorvatska v uplynulých pěti letech. Ocenil trvalou českou podporu euro-atlantickým aspiracím Chorvatska a v této souvislosti vyjádřil velkou radost a poděkování za závěrečný krok ratifikace přístupové dohody Chorvatska s EU – podpis ratifikačních listin prezidentem  V. Klausem. I. Josipović rovněž vyjádřil hlubokou účast českým občanům, kteří byli zraněni při tragické nehodě autobusu dne 23. června 2012 a zejména rodinám všech, kteří při této nehodě přišli o život.

Na závěr přijetí vyznamenal prezident Josipović velvyslance Kühnla Řádem knížete Branimira s náhrdelníkem za osobní přínos rozvoji vztahů mezi oběma zeměmi.

K. Kuhnl a I. Josipovic

Ministryně zahraničních a evropských věcí Vesna Pusić využila přijetí rovněž k poděkování za podpis ratifikačních listin přístupové smlouvy. Vyjádřila ještě jednou hluboké soucítění s rodinami osob, zahynulých při autobusovém neštěstí a se všemi, kteří utrpěli zranění. Poděkovala velvyslanci Kühnlovi za výbornou spolupráci a přijala jeho stejně formulované poděkování. Ujistila rovněž, že Chorvatsko bude platným, racionálním a aktivním členem EU, kde hodlá spolupracovat zejména s menšími zeměmi, s nimiž sdílí mnohé zájmy. Ujistila rovněž, že Chorvatsko bude aktivně přispívat ke stabilitě regionu západního Balkánu a k postupnému začlenění všech zemí regionu do EU.

K. Kuhnl a V. Pusic