Velvyslanectví České republiky v Záhřebu

česky  hrvatski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Změny v registraci zastoupení zahraničních subjektů z členských států EU po vstupu Chorvatska do EU

Reprezentační kanceláře zahraničních subjektů byly registrovány v registru reprezentačních kanceláří na základě vyhlášky vlády Chorvatské republiky, která stanovila požadavky na zřizování a provoz těchto kanceláří. Tato vyhláška byla vydána na základě článku 52, paragrafu 6, Obchodního zákona.

Na základě článku 83 Obchodního zákona dnem vstupu Chorvatska do EU výše uvedený článek 52 přestává platit, avšak pouze ve vztahu k členským zemím EU.

Z tohoto důvodu zakladatelé reprezentačních kanceláří z členských zemí EU, kteří jsou již registrováni v registru reprezentačních kanceláří na Ministerstvu hospodářství,  a kteří mají zájem pokračovat ve své činnosti v Chorvatsku, musí změnit formu své činnosti a registrovat se v obchodním rejstříku jako dceřiná společnost nebo samostatná společnost.

Platí tedy, že po vstupu Chorvatska do EU komerční subjekty členských států EU už nebudou moci zřizovat reprezentační kanceláře, ale pouze se registrovat jako dceřinné společnosti nebo samostatné společnosti.

Existující reprezentační kanceláře z jednotlivých členských států EU nemusejí žádat o vyškrtnutí z registru, neboť se předpokládá, že k datu vstupu Chorvatska do EU přestanou existovat ze zákona. 

Pro více informací je možné kontaktovat na Ministerstvu hospodářství Chorvatské republiky paní Višnju Bengez (email: visnja.bengez@mingo.hr).