česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

COVID-19: CESTOVÁNÍ DO USA JE OMEZENO!

Zde naleznete nejen informace o podmínkách cestování do USA. Jsou zde i odpovědi na často kladené otázky týkající se leteckého tranzitu přes mezinárodní letiště v USA, studia v USA, prodloužení pobytu v USA ap. Čtěte proto celý článek!

 

VSTUP NA ÚZEMÍ USA A LETECKÝ TRANZIT PŘES USA

 

Ke sdělování oficiálních informací o podmínkách cestování občanů ČR do USA je příslušné Velvyslanectví USA v Praze, na jehož webové stránce je k dispozici článek Information on Travel Restrictions (FAQ). 

Informace na webu našeho velvyslanectví o podmínkách cestování do USA jsou proto určeny jen k základní orientaci.Občan ČR nemůže cestovat do USA, pokud v posledních 14 dnech pobýval na území států schengenského prostoru, Velké Británie, Irska, Brazílie, ČLR a Íránu.

 

Schengenský prostor tvoří tyto státy:

Belgie, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Island, Itálie, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko a Švýcarsko.

Podstatný není formální pobytový status, nýbrž reálný fyzický pobyt.

Opatření platí i pro pobyt v tranzitním prostoru mezinárodního letiště na území některého z uvedených států. I ten je považován za fyzický pobyt na území daného cizího státu.

Obdobně nelze do USA cestovat, pokud zde budete pouze přestupovat na jiný letecký spoj a neopustíte tranzitní prostor letiště na území USA.

Uvedené opatření se nevztahuje na osoby s povoleným trvalým pobytem v USA (držitelé tzv. Green card) a na některé rodinné příslušníky občanů USA.

Pokud se tedy v USA zdržujete jen na dlouhodobé vízum a z USA odcestujete, bude se na Vás shora uvedené opatření při návratu do USA vztahovat. 

Informace o výjimkách pro určité skupiny cestovatelů v národním zájmu USA jsou uvedeny na oficiálních webových stránkách Ministerstva zahraničí USA  v článku National Interest Exceptions for Certain Travelers from the Schengen Area, United Kingdom, and Ireland. Výjimky v národním zájmu se mohou vztahovat na některé obchodníky, investory, akademické pracovníky, studenty a novináře.

 

OD 26. 1. 2021 BUDE POVINNÉ PŘEDLOŽENÍ NEGATIVNÍHO VÝSLEDKU PCR TESTU JEŠTĚ PŘED ODLETEM DO USA

 

Postup amerických orgánů vůči cestovatelům, kteří přilétají do USA ze zahraničí, je popsán v článku FEDERAL GOVERNMENT ADJUSTS COVID-19 ENTRY STRATEGY FOR INTERNATIONAL AIR PASSENGERS na portálu americké hygienické správy.

Všechny osoby, které přicestují do USA ze zahraničí, by měly respektovat doporučení americké hygienické správy CDC, a to bez ohledu na to, z jaké země přicestují. Při cestě ze zemí se zvýšeným rizikem nákazy jsou tato doporučení přísnější.

V jednotlivých státech USA však mohou platit pravidla přísnější. Příslušné informace jsou zveřejněny na webové stránce vlády příslušného státu, kterou naleznete na portálu USA.gov (odkaz Governor). Další užitečný rozcestník naleznete i na portálu CDC v článku Health Department Directories.

Například v New Yorku platí od 4. listopadu 2020 nová pravidla, která umožňují tzv. zkrácenou karanténu. Podle tohoto opatření musí cestující podstoupit test na COVID-19 tři dny před příjezdem do New Yorku a dále 4. den po příjezdu.

Pokud hodláte cestovat mezi jednotlivými státy v USA, prostudujete si článek Domestic Travel During the COVID-19 Pandemic na portálu CDC.

Další informace naleznete v našem článku ZDRAVOTNÍ PÉČE V USA.

Vycestování z území USA zakázáno není.

 

Text prohlášení prezidenta USA, které se týká cizinců, kteří se v posledních 14 dnech zdržovali v schengenském prostoru lze nalézt na portálu Bílého domu v odkazu:

Proclamation—Suspension of Entry as Immigrants and Nonimmigrants of Certain Additional Persons Who Pose a Risk of Transmitting 2019 Novel Coronavirus

Výjimky jsou upraveny v článku 2. (Scope of Suspension and Limitation on Entry)
 

V ucelené podobě lze další základní předpisy vztahující se k cestovním restrikcím v souvislosti s koronavirovou krizí  najít na portálu Ministerstva zahraničních věcí USA (U.S. Department of State), a to v článku Presidential Proclamations on Novel Coronavirus. Zde se lze dočíst, že se žádné z prohlášení prezidenta USA nevztahuje na občany USA. Všechna prohlášení obsahují výjimku pro cizince s povoleným trvalým pobytem v USA (držitelé tzv. Green Card).


 


 

Do konce roku 2020 je též omezeno vydávání amerických víz za účelem výdělečné činnosti

Proclamation Suspending Entry of Aliens Who Present a Risk to the U.S. Labor Market Following the Coronavirus Outbreak

 


 

VÝJIMKY


National Interest Exceptions for Certain Travelers from the Schengen Area, United Kingdom, and Ireland

Exceptions to Presidential Proclamations (10014 & 10052) Suspending the Entry of Immigrants and Nonimmigrants Presenting a Risk to the United States Labor Market During the Economic Recovery Following the 2019 Novel Coronavirus Outbreak

National Interest Exemptions for Certain Professional Athletes and their Essential Staff and Dependents

 

Informace pro studenty

 


 


Seznamte se též s informacemi o cestování do zahraničí na webu Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Vzhledem ke shora uvedeným důvodům doporučujeme všem cestovatelům registraci v aplikaci DROZD. Pokud z USA odcestujete předčasně, nezapomeňte svoji registraci zrušit. Pokud naopak zůstanete déle, údaje v DROZDu aktualizujte! 

 


 

Dále doporučujeme sledovat následující webové stránky:

Vlády ČR

Ministerstva zahraničních věcí

Ministerstva zdravotnictví

Evropské komise

Velvyslanectví USA v Praze

 


 

ODPOVĚDI NA ČASTO KLADENÉ OTÁZKY

 

Je možný návrat do České republiky?

V současné chvíli návratu z USA do ČR pro občany ČR z formálního hlediska nic nebrání. Občané ČR se do ČR mohou kdykoliv vrátit.

Dále si pozorně prostudujte samostatný článek na našem webu: POVINNOSTI PŘI NÁVRATU DO ČR!

Při úvahách, jakým způsobem se z USA do ČR vrátit, je nezbytné vzít v úvahu zejména skutečnost, že dochází k významným změnám v letecké dopravě.

Dále je třeba vzít v úvahu, že mimořádná opatření přijímají i jiné státy, a to včetně ČR. Tyto informace naleznete v Rozcestníku informací k cestování do ostatních států

Zejména turistům a dalším krátkodobým cestovatelům doporučujeme návrat do ČR.

Stále platí, že pokud lze z USA využít komerční lety k přiblížení se k České republice, tzn. lety, kterými se lze dopravit alespoň do Evropy, je nutno využívat tyto lety.

 

Letecká společnost zrušila let. Jsou lety z Evropy zakázány?

Letecká doprava mezi státy Schengenu a USA nebyla žádným úředním rozhodnutím ze strany USA zakázána ani dočasně přerušena. Zákaz se týká pouze vstupu některých osob. Pokud letecká společnost let zruší, je to její vlastní rozhodnutí.

Informaci o možnostech leteckého spojení naleznete na našem webu v článku Letecké spojení mezi USA a Evropou.

 

Letecké společnosti se nelze dovolat.

Pokud se leteckou společnost nedaří kontaktovat telefonicky, sledujte její webové stránky a využijte všechny jiné možnosti komunikace (např. e-mail, mobilní aplikace, chat, Facebook, Twitter, atd.).

Pokud se Vám to nepodaří, navštivte osobně přepážku dané letecké společnosti přímo na letišti.

 

Ocitnu se po návratu do Česka v karanténě? Potřebuji test?

Prostudujte si pozorně samostatný článek na našem webu: POVINNOSTI PŘI NÁVRATU DO ČR!

 

Mám letět, pokud jsem v rizikové skupině (věk nad 60 let, trpím chronickým onemocněním apod.)?

Kontaktujte svého ošetřujícího lékaře.

 

Co mám dělat, pokud mi hrozí vypršení platnosti povoleného pobytu v USA a bude mi zrušen let?

Hrozí-li překročení platnosti povoleného pobytu, je nezbytné předem kontaktovat imigrační orgán U.S. Citizenship and Immigration Services (USCIS). Příslušné pracoviště lze vyhledat v článku Field offices.

Každý takový případ je posuzován individuálně. Je třeba mít k dispozici původní letenku i potvrzení o zrušení letu. Tyto doklady si proto uchovejte.

Je ovšem současně třeba imigračním úřadům prokázat, že skutečně nemáte možnost před ukončením platnosti ESTA do ČR odcestovat komerčním letem!

Držitelé víz vyplňují on-line tiskopis Form I-539. Současně vyplňte i žádost o osvobození od poplatku, a to pomocí formuláře I-912. Propadlé vízum však již prodloužit nelze.

Schválení v systému ESTA on-line prodloužit nelze. V tomto případě je třeba písemnou žádost o prodloužení pobytu adresovat osobně příslušnému obvodnímu řediteli USCIS (District Director), a to na základě institutu SATISFACTORY DEPARTURE (8 CFR § 217.3). Pobyt lze prodloužit až o 30 dnů. Příslušná pracoviště však jsou nyní pro veřejnost zavřena. Žádost však lze údajně podat i e-mailem. K žádosti přiložte též vytištěný formulář I-94 (Get most recent I-94).

Dne 17. 4. oznámil US Customs and Border Protection (CBP), že bude za splnění určitých podmínek umožňovat osobám, kterým byl satisfactory departure povolen, prodloužení délky pobytu o dalších 30 dnů. Příslušný článek naleznete ZDE.

Je však nutné dbát na to, že každá žádost musí být vždy podána před uplynutím platnosti daného povolení k pobytu! Dbejte též na to, aby podání žádosti bylo možné dodatečně doložit! Písemné žádosti tedy zasílejte doporučeně, nebo si na kopii žádosti nechte potvrdit její převzetí příslušným orgánem!

Na telefonním čísle USCIS Customer Service +1-800-375-5283 je údajně možné požádat o vyhledání nejbližšího pracoviště a sjednat termín návštěvy, a to v některých případech i přesto, že dané pracoviště je pro veřejnost uzavřeno. Před hovorem se připravte I-94 Departure record number, které bývá připevněno sponkou k příslušné stránce v pasu. V automatickém telefonním odpovídači lze volit následující sled: Press 1 for “English”, Press 2 for “Otherwise”, Press 7 for “All other information”, Press 2  for “Naturalization or Visitors”, Press 2 for “Non-immigrant aliens, foreign students, and visitors to the US”, Press 2 for “Extend status”, Press 6 to  “Talk to a representative about this topic”.

Případně se lze obrátit osobně i na imigrační orgány U.S. Customs and Border Protection.  Prostudujte si nejprve kapitolu Často kladené otázky a poté navštivte jejich pracoviště Deferred Inspection Site: Locate a Port of Entry. Případně běžte osobně přímo k pasovým úředníkům na některém z mezinárodních letišť. Při potížích volejte informační linku CBP  +1 202-325-8000, +1 877 227 5511 nebo +1 202 325-5120. Volte možnost “Speak to an operator”.

Satisfactory departure - možný vzor žádosti (DOC, 33 KB)

Instrukce k prodloužení ESTA (DOCX, 20 KB)


Vybraná pracoviště Deferred Inspection Sites CBP

CBP New York Deferred Inspection Unit (JFK) - 718 553 3683/4 (pondělí až čtvrtek od 9 do 14 hodin)
Email: i94jfk@cbp.dhs.gov

CBP Chicago Deferred Inspection Site - 312 542 4910 (pondělí až pátek od 8 do 15 hodin)
Email: i94chi@cbp.dhs.gov


Rozhodně však nedoporučujeme zdržovat se na území USA bez platného povolení k pobytu. Riskujete tím, že Vám další vstup na území USA příště nebude povolen. Raději proto území USA včas opusťte.

Finanční prostředky je možné z ČR do USA zasílat prostřednictvím společnosti Western Union.

Současně si zajistěte i prodloužení cestovního pojištění! Dbejte, aby pojištění zahrnovalo i krytí v případě onemocnění způsobené koronavirem.

 

Hodlám cestovat do USA. Jak prokáži, že jsem v posledních 14 dnech nepobýval v některém z rizikových států?

Zejména razítky v pase prokážete, že jste během posledních 14 dnů fyzicky pobýval mimo území států schengenského prostoru, Velké Británie, Irska, Brazílie, Číny a Íránu. 

Otázku, zda splňujete podmínky pro vstup do USA zjišťují pracovníci leteckých společností již při odbavení na cizím letišti, tedy ještě před příletem do USA.  Pokud bude mít letištní personál pochybnosti, zda Vás může k přepravě přijmout, měl by to pak sám řešit s Traveler Communications Center for ESTA. Dostavte se proto k odletu s větším časovým předstihem. Případně se pokuste získat palubní vstupenku osobně na přepážce letecké společnosti den předem a okolnosti zde s předstihem vysvětlit.  

Bude od Vás požadováno vyplnění prohlášení - Tiskopis prohlášení (PDF, 136 KB)

Informace o tom, do jakých zemí lze v současné době cestovat a za jakých podmínek, naleznete v Rozcestníku informací k cestování do ostatních států na webu ministerstva zahraničních věcí.

Pokud budete mít potíže se získáním souhlasu v rámci ESTA, přečtěte si i následující část.Platí opatření i v případě, že budu v USA pouze přestupovat na jiný letecký spoj a neopustím tranzitní prostor letiště?

Zákaz cestovat platí i v případě leteckého tranzitu přes území USA. 

Do USA můžete cestovat jen v případě, že jste během posledních 14 dnů fyzicky pobýval mimo území států schengenského prostoru, Velké Británie, Irska, Brazílie, Číny a Íránu.

Pokud tedy máte razítky v cestovním pasu potvrzeno, že jste v posledních 14 dnech byl například v některé zemi Jižní Ameriky (kromě Brazílie), tranzitovat letecky přes USA můžete. Musíte ovšem mít souhlas v rámci ESTA či platné vízum. Při vyplňování žádosti o ESTU uveďte do kolonky adresa v USA "IN TRANSIT".

Pokud Vám ESTA byla zrušena, pokuste se o ni požádat znovu. Další možností je změnit leteckou trasu.

Máte-li potíže s dokazováním délky pobytu mimo rizikové státy, mělo by se touto otázkou zabývat Traveler Communications Center for ESTA. Zkuste volat informační linku +1 202-325-8000 nebo +1 202 325-5120.

Platnost souhlasu ESTA lze kdykoliv ověřit na jejím portálu v záložce CHECK ESTA STATUS.

Pokud máte ESTU pro tranzit platnou, ale letištní personál má pochybnosti, zda Vás může k přepravě přijmout, měl by to sám řešit s Traveler Communications Center for ESTA. Dostavte se proto k odletu s větším časovým předstihem.

Další možností jí požádat o tranzitní vízum. Jedná se o vízum typu C. Žádost se podává vyplněním formuláře DS-160. Musíte se ovšem nacházet v místě, odkud se můžete na americké velvyslanectví či konzulát osobně dostavit.

Lze též kontaktovat nejbližší zastupitelský úřad USA a otázku vstupu na území USA s ním projednat.

 

Platí opatření USA jen pro předchozí pobyt na území schengenského prostoru?

Nikoliv, vstup na území USA není povolen též občanům ČR, kteří v posledních 14 dnech pobývali na území Velké Británie, Irska, Brazílie, Čínské lidové republiky a Íránu. 

Regulaci podléhá též cestování cizinců na Americkou Samou.

 


Mohu cestovat přes Kanadu?

Vstup turistům na území Kanady je v tuto chvíli zakázán. Letecký transit přes Kanadu je stále možný, avšak je třeba zajistit si předem elektronický souhlas k cestě: Electronic Travel Authorization (eTA).  

 


V USA studuji. Co mám dělat?


Věnujte pozornost následujícím portálům či článkům


STUDENT VISA

NATIONAL INTEREST EXCEPTIONS FOR CERTAIN TRAVELERS FROM THE SCHENGEN AREA, UNITED KINGDOM, AND IRELAND

U.S. EMBASSY IN PRAGUE RESUMES CERTAIN IMMIGRANT AND NONIMMIGRANT VISA SERVICES

EXCHANGE VISITOR PROGRAM INFORMATION ON CORONAVIRUS (COVID-19)

STUDY IN THE STATES

SEVP COVID-19 Guidance Sources

COVID-19 RESOURCES

Případné dotazy doporučujeme dále konzultovat s  ICE’s SEVP office

Poraďte se též s vedením Vaší školy a s českou vysílající organizací.


 

Žiji v České republice, a právě ve středu 11. března dopoledne jsem obdržel souhlas k cestě do USA v rámci systému ESTA. Mohu cestovat?

Cestovat nemůžete. Patrně též obdržíte zprávu, že souhlas byl zrušen.

 


Jaká je situace ohledně výskytu koronaviru v USA? Co mám dělat v případě zdravotních potíží?

Informaci o situaci v USA se věnuje článek na našem webu COVID-19: Zdravotní péče v USA.
 

 

Jaká platí pravidla pro námořní výletní lodě?

Hlavním orgánem, který má v USA na starosti potlačování nákazy COVID-19, je Centers for Disease Control and Prevention (CDC). Touto otázkou se zabývá  článek na webu této instituce s názvem CDC’s role in helping cruise ship travelers during the COVID-19 pandemic.

Americké orgány upřednostňují, aby námořní výletní lodě nyní kotvily mimo přístavy a aby cizí členové posádek zůstaly na lodích do zajištění repatriace ze strany společnosti, která danou loď provozuje. Každý případ je posuzován individuálně.

Interim Guidance for Mitigation of COVID-19 Among Cruise Ship Crew During the Period of the No Sail Order


 

Na který zastupitelský úřad ČR se mám v USA obrátit?

Prostudujte si článek COVID-19: ROZCESTNÍK INFORMACÍ A NOUZOVÉ LINKY.