česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: The National
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výstava "Sheikh Zayed and Europe: A Journey" v Abú Dhabí

Dne 24. listopadu 2018 byla slavnostně zahájena výstava „Sheikh Zayed and Europe: A Journey“, která se koná v nově vybudovaném památníku šejcha Záida bin Sultána Al Nahajána v Abú Dhabí. Výstava je pro veřejnost otevřena do konce prosince.
 

Výstavu zahájil vedoucí Delegace EU ve Spojených arabských emirátech (SAE) pan Patrizio Fondi, zvláštní poradkyně rakouského kancléře paní Antonella Mei-Pochtler, ministr zahraničních věcí a mezinárodní spolupráce SAE šejch Abdulláh bin Záid Al Nahaján, předsedkyně Federální národní rady paní Amal Al-Qubajsí a státní ministr pan Zakí Nusajba. Za Velvyslanectví České republiky v Abú Dhabí se vernisáže zúčastnil velvyslanec pan Alexandr Sporýš.

Hlavním tématem výstavy je úzká vazba mezi SAE (a jejich zakladatelem šejchem Záidem) a evropskými zeměmi. Česká republika je zastoupena v rámci interaktivní elektronické tabule, kde se návštěvníci mohou dozvědět o 100. výročí novodobé české státnosti, čímž se propojila symbolika 100. výročí SAE a ČR, některé zajímavosti z českých dějin o kultury, načerpat základní informace o vztazích mezi ČR a SAE a prohlédnout si fotografie prvního prezidenta ČSR Tomáše Garrigue Masaryka a setkání českých představitelů s členy vládnoucí rodiny Al Nahaján. Dále v rámci separátní výstavy fotografií ze setkání členů vládnoucí rodiny Al Nahaján s evropskými představiteli je vystavena fotografie prezidenta ČR pana Miloše Zemana s korunním princem Abú Dhabí šejchem Muhammadem bin Záidem Al Nahajánem.