česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Cena Jiřího Theinera - výzva k nominacím

Cenu Jiřího Theinera pojmenovanou po dlouholetém šéfredaktorovi časopisu Index on Censorship vyhlašuje Svět knihy, s.r.o. - společnost Svazu českých knihkupců a nakladatelů. Je určena žijící osobnosti nebo aktivní instituci působící v zahraničí, která svým počinem či dlouhodobým snažením významně přispívá k šíření a propagaci české literatury mimo ČR. Cena je spojena s finanční prémií 30.000 CZK.
 

Cena Jiřího Theinera byla poprvé udělena v roce 2011 polskému bohemistovi, překladateli a novináři Andrzeji Jagodzinskemu. V následujících letech byla cena udělena bohemistce, překladatelce a spisovatelce Ruth Bondy z Izraele, kanadskému překladateli a spisovateli Paulu Wilsonovi, překladateli a spisovateli Peteru Demetzovi, běloruskému bohemistovi Sjarheji Smatryčenkovi a literární historičce a překladatelce Markétě Goetz-Stankewicz z USA. V posledním ročníku cenu obdržel nizozemský bohemista a překladatel Edgar de Bruin.

V roce 2018 proběhne vyhlášení a předání Ceny Jiřího Theinera v pátek 11. května opět na mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu Svět knihy Praha 2018 (Průmyslový palác, Výstaviště Praha).

Nominace mohou zasílat zástupci odborné veřejnosti - nakladatelé, knihovníci, univerzitní pracovníci, instituce či média zabývající se českou literaturou a knižní kulturou. Nominace musí obsahovat plné jméno navrhované osoby, respektive název instituce, včetně kontaktu na nominovaného a zdůvodnění jeho zásluh. Nominace z minulého roku lze letos poslat znovu!

Oceněného vybírá pětičlenná komise, kterou jmenuje společnost Svět knihy, s.r.o. Stálým a čestným členem komise je syn Jiřího (George) Theinera a donátor finanční prémie Pavel Theiner.

 

Uzávěrka nominací je 15. února 2018. Nominační formulář naleznete v příloze.

 

 

přílohy

Nominační formulář CJT 348 KB DOC (Word dokument) 14.1.2018