česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Pixabay
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Dubaj začíná opět ožívat

Dubaj neoficiálně slaví jeden rok od otevření hranic turistům po přísných pandemických opatřeních, která platila do konce června 2020. Oficiální data dubajské turistické asociace uvádějí, že za prvních 11 měsíců od opětovného otevření hranic navštívilo tento emirát 3.7 milionů zahraničních návštěvníků.

Dubaj neoficiálně slaví jeden rok od otevření hranic turistům po přísných pandemických opatřeních, která platila do konce června 2020. Oficiální data dubajské turistické asociace uvádějí, že za prvních 11 měsíců od opětovného otevření hranic navštívilo tento emirát 3.7 milionů zahraničních návštěvníků. Přesněji šlo o 1.7 milionu cestovatelů mezi červencem 2020 a prosincem 2020 a zbylé 2 miliony během prvních pěti měsíců letošního roku.

Během stejného období se také v Dubaji ubytovalo více než 5 milionů rezidentů Spojených arabských emirátů, což je více než dvojnásobný počet vnitrostátních pobytů než za stejné období v roce 2019. Díky dostatečnému obsazení hotelů, které se neustále pohybuje nad 60 procent a drží tak druhé místo nejnavštěvovanější destinace celosvětově během pandemie, získali Spojené arabské emiráty cenné zkušenosti pro provoz v krizových režimech.

Vedle turistů se město snažilo nalákat zpět i obchodní cestovatele, veletrhy a výstavy. Konec loňského roku odstartovali velkými veletrhy jako například Gulfood, Gitex nebo Arab Health. K těm se za posledních 11 měsíců přidaly další početné akce, jejíchž počet se vyšplhal na 3 136 oficiálních obchodních událostí. 

To jsou skvělé zprávy nejen pro Emiráty, ale především pro exportéry do tohoto regionu. Většina českých firem vyváží zboží závislé na HORECA sektoru, který zásobuje hotely a restaurace. S jejich omezením provozu se vývoz propadl téměř na nulu. Naštěstí, jak zmíněná data uvádějí, se s tím Emiráty popraly velmi statečně a rychle se vracejí k normálu.

Samozřejmostí jsou stále roušky a respirátory, nižší kapacity a časté testování všech cestovatelů. Neméně důležité je, že je velká většina rezidentů očkována. Velké zkušenosti s pořádáním akcí a vyzkoušení mnoha způsobů, jak organizovat veletrhy během pandemických opatření, teď přijdou vhod. Již za několik měsíců začíná v Emirátech EXPO 2020, které si určitě nenechají nijak překazit. To samé se dá říct i o všech dalších veletrzích a výstavách, které budou probíhat již klasicky podle plánu.

Podle všeho to tedy vypadá, že se jak turistický tak i businessový život v Emirátech vrací opět k plnému životu. Chci věřit a věřím, že tomu tak opravu bude.

 

Zpracoval: L. Zamrzla, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Abú Dhabí