česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Inovace, které ovlivní vývoj inteligentních měst ve Spojených arabských emirátech

Příchodem nové technologie 5G, byly položeny základy pro další vlnu inovativních řešení. V zemích Středního východu, zejména ve Spojených arabských emirátech, jsou národní transformační agendy hnací silou inovačních změn. Vlády a společnosti začaly s ohledem na pandemii koronaviru urychlovat sbližování fyzického a digitálního světa.

Vzhledem k tomu, že se stále více vlád a podniků snaží dosáhnout hospodářské prosperity a vybudovat lepší kvalitu života občanů a zákazníků, objevují se průlomová  řešení. Z pohledu dalšího ekonomického rozvoje se bezesporu jedná o technologie, které budou definovat ekosystémy tzv. Smart Cities. Formální cíle v oblasti inovací inteligentních měst ve Spojených arabských emirátech jsou již stanovené iniciativami jako; Dubai Vision 2021 a Strategie AI SAE 2031. Inovativní oblasti, které ovlivní další kapitolu vývoje inteligentních měst ve Spojených arabských emirátech v postcovidové době.

Drones as a Service (DaaS)

Celosvětově se očekává, že trh s drony dosáhne do roku 2026 hodnoty 92 mld. USD a zaznamená růst o 53,8 %. Z hlediska podnikových řešení, DaaS představuje různá využití pro koncové uživatele v odvětvích jako; infrastruktura, stavebnictví, logistika a doprava, zemědělství a bezpečnost. Podstata transformací DaaS se zaměřuje na vznikající potřebu inteligentního města pro obchodní model s využitím dronů. V této souvislosti bude vznikat prostor pro nové aplikační platformy s cílem, aby se Abú Dhabí a Dubaj staly technologicky nejvyspělejšími městy na světě.

Blockchain

Podpora blockchainové strategie ve Spojených arabských emirátech je založena na inovačním přístupu ze strany emirátské vlády, která usiluje o 50% podíl bezpapírových transakcí v procesech státní správy do konce roku 2021. Blockchainová platforma státní telekomunikační společnosti du je toho jasným příkladem. Jejich cloudové systémy a  infrastruktura vytváří sítě s vysokou úrovní přizpůsobení a podpory více algoritmů. V současné době je využívána například ke zjednodušení procesu ověřování dokumentů pro vládní subjekty a zároveň zvyšuje uživatelský komfort občanů.

Umělá inteligence (AI)

Umělá inteligence je pro Spojené arabské emiráty klíčovou oblastí. Vládní strategie umělé inteligence AI 2031, jejímž cílem je co nejlépe využít umělou inteligenci na podporu občanských, firemních a vládních interakcí prostřednictvím lepšího rozhodování a automatizace. Strategie umělé inteligence obsahuje pět základních pilířů: vytvoření Rady pro umělou inteligenci, workshopy, programy a iniciativy, rozvíjet schopnosti a dovednosti všech zaměstnanců působících v oblasti technologií, poskytovat všechny služby prostřednictvím AI a její plnou integraci do lékařských a bezpečnostních služeb, a vydat vládní zákon o bezpečném používání umělé inteligence.