česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Pixabay
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Když se chce, tak to jde, dokazuje Izrael

Dělat obchod v Arabských zemích je většinou především o budování vztahů a tím běh na dlouhou trať. Jak se ale říká, výjimky potvrzují pravidlo. Zajímavým příkladem je v současnosti Izrael, který od podepsání Abrahamské dohody udělal obrovský kus práce. Za necelý rok prošlo přes hranice Izraele a Spojených arabských emirátů zboží za více než 700 milionu dolarů.

Spojené arabské emiráty se pro hodně obchodníků i politiků jeví jako země, která je velmi pokroková, moderní, businessově a produktově přesycena. Je pravdou, že je tato země určitě na vysoké úrovni ve všech zmíněných směrech. Znamená to ale, že začala zpomalovat a není otevřena novým příležitostem? Je to úplně naopak. Emiráty hledají nové obchodní partnery, investice, politické špičky cestují od Asie po Jižní Ameriku a hledají nové cesty, jak nadále růst.

Krásným příkladem je vlastně nedávné urovnání vztahů mezi Emiráty a Izraelem, které proběhlo už téměř před rokem. Pár měsíců od podepsání Abrahamské dohody jsem vydal článek, že se na veletrzích v Dubaji okamžitě objevili obchodníci z izraelských potravinářských firem. I když se obecně říká, že v Arabských zemích vše potřebuje delší čas a vyčkávání, Izrael stihl za rok nevídané.

Po uplynutí deseti měsíců od otevření obchodních cest dokázali přes své hranice převézt zboží a technologie za více než 700 milionů amerických dolarů, a to i navzdory probíhající pandemie. Izrael využil všech možností a přidal se do téměř každé důležité otázky či projektu Spojených arabských emirátů. Pár příkladů je například vstoupení do iniciativy pro zemědělské Inovace pro záchranu klimatu (AIM for Climate), do které se postupně přidávají další státy, spolupráce na vytváření Údolí Potravinářských Technologií, které vyrůstá v Dubaji a nabídnutí vědců a univerzit pro společný výzkum.

Minulý měsíc se také vydala ministryně pro potravinovou bezpečnost Miriam Al-Mahiri na cestu po Izraeli a vyhledávání možností spolupráce v otázkách zemědělství. Při té příležitosti byla podepsána bilaterální dohoda, tak zvané memorandum of understanding (MOU), ve kterém se obě země zavázaly na blízkou spoluprací v otázkách jako je vodohospodářství nebo zemědělství v pouštních podmínkách. Do dnešního data bylo tedy podepsáno přes 10 mezivládních dohod, přes 40 MOU a dalších více jak 30 bilaterálních dohod ve spolupráci v jednotlivých odvětvích.

A aby to nebylo málo, Izrael nezůstává pouze o podepisování dohod a exportu. Ve Spojených arabských emirátech již začal rozmisťovat i své technologie, jako například zavlažovací systémy nebo pítka. Především to druhé, tedy pítka jsou velmi zajímavá. Jde o technologii, která dokáže produkovat vodu z vlhkosti okolního vzduchu, purifikovat ji a kolemjdoucí se mohou kdykoliv napít. Pokud vám to přijde povědomé, je to tak. Takovou technologie má i naše země, shodou okolností ji bude prezentovat během světové výstavy EXPO 2020 v letošním roce v Dubaji. Nákup pítek proběhl již v loňském roce, kdy po uzavření dohody vyrazil místní agrogigant Al Dahra se svou delegací do Izraele. Jedním z navštívených podniků byla firma Watergen, která se specializuje na výrobu těchto pítek. Již 15 jich bylo rozmístěno kolem parků a pláží v Abú Dhabí a dalších 700 je objednáno.

Nelze jinak než uznat, že prostor na nový obchod v těchto zemích opravdu je. A pokud je zájem na obou stranách, tak může být i velmi rychlé a efektivní. O tom obchod v této zemi je. Něco jen vyvážet je vždy až na další koleji. Pokud ale firma nebo stát nabídne pomocnou ruku v problematických otázkách, jako je například vývoj a technologie, otevírá to nevídaný fast track a možnosti.

 

Zpracoval: L. Zamrzla, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Abú Dhabí