česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Spojené arabské emiráty chtějí více zahraničních investic

Spojené arabské emiráty schválily 1. prosince 2020 dlouho očekávaný a široce diskutovaný zákon o přímých zahraničních investicích (Foreign Direct Investment Law), který přináší převratné novinky z pohledu regionální ekonomiky GCC.

Doposud byl největší překážkou pro zahraniční investory zákon o obchodních společnostech (Commercial Companies Law 2/2015), dle kterého mohl zahraniční investor/akcionář vlastnit ve společnosti max. podíl ve výši 49%. Zbylý podíl 51% byl vždy v držení lokálního partnera emirátské národnosti.

K nejdůležitější změně patří nově možnost založit společnost s ručením omezeným (Limited Liability Company) nebo akciovou společnost (Joint Stock Company) se 100% podílem zahraničního kapitálu. Zákon se nevztahuje na společnosti, které jsou buď zcela vlastněny federálními nebo místními vládami nebo jejich dceřinými společnostmi. Ve strategických sektorech jako: energetika, vodohospodářství a doprava, zůstává podmínka v podobě max. 49% podílu zahraničního kapitálu beze změn.

Vzhledem k současným ekonomickým dopadům kovidové pandemie přichází schválení zákona jako vítaný krok pro nové i stávající investory a výrazně se tím zvyšuje přitažlivost Spojených arabských emirátů jako regionálního obchodního a investičního centra.