česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Spojené arabské emiráty rozšiřují seznam produktů zatížených spotřební daní


S účinností od 1. ledna 2020 přijala vláda Spojených arabských emirátů (SAE) rozhodnutí o rozšíření seznamu položek podléhajících spotřební dani o slazené nápoje a elektronická kuřácká zařízení Rozhodnutí se vztahuje na podporu úsilí vlády SAE o všeobecné zlepšení zdraví občanů a prevenci chronických chorob přímo spojených s konzumací nadměrného množství cukru a tabáku.

Daň ve výši 50% bude uvalena na jakýkoliv výrobek s přídavkem cukru nebo jiných náhradních sladidel, ať už ve formě nápoje, tekutiny, koncentrátu, prášků, extraktů nebo jiného výrobku, který může být přeměněn na nápoj. Výrobci slazených nápojů budou muset nově přesně identifikovat obsah cukru. Elektronická kuřácká zařízení s obsahem nikotinu nebo tabáku, a ostatní kapaliny používané v elektronických kuřáckých zařízeních budou zatížené daní ve výši 100%.

Nově zavedené spotřební daně budou vybírány s cílem snížit spotřebu škodlivých produktů, které ohrožují zdraví lidí a životního prostředí. Spotřební daň nebo daň z hříchu, jak se jí ve SAE přezdívá, byla poprvé zavedena v říjnu 2017. V první fázi se týkalo opatření tabákových výrobků a nápojů sycených oxidem uhličitým, kde byla sazba stanovena ve výši 50% a 100% na energetické nápoje. Od zavedení spotřební daně zaznamenaly prodeje energetických nápojů pokles o 65%.

 

Daniel Blažkovec, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Abú Dhabí