česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Spojené arabské emiráty zahájily mírovou výrobu jaderné energie

Spojené arabské emiráty se v první polovině srpna 2020 staly první zemí arabského světa, která zahájila mírovou výrobu jaderné energie. Emirates Nuclear Energy Corporation – ENEC  oznámila, že její dceřiná společnost Nawah Energy Company, ve spolupráci s Abu Dhabi Transmission and Despatch Company - TRANSCO – (dceřiná společnost Abu Dhabi National Energy Company) úspěšně připojila první blok  jaderné elektrárny Barakah do rozvodné sítě Spojených arabských emirátů a začala dodávat své první megawatty čisté elektřiny.
 

Tímto krokem bylo navázáno na postupné spouštění prvního bloku na konci letošního července, kdy provozní tým provedl řadu nezbytných testů a začal pozvolna s integrací a navyšováním výkonu reaktoru. Za účelem připojení jaderné elektrárny Barakah k elektrické rozvodné síti SAE bylo potřeba postavit celkem 952 kilometrů nadzemního 400 kV vedení. Samotná výstavba, testování a uvedení elekrárny do provozu bylo prováděno pod neustálým dohledem nezávislého jaderného regulátora SAE, Federal Authroity for Nuclear Regulation - FANR, který ve spolupráci s  Mezinárodní agenturou pro atomovou energii a Světovou asociací jaderných operátorů prováděl bezpečnostní dohled.

Vládním cílem je provozovat celkem čtyři jaderné bloky s instalovaným výkonem 4x 1400 MW (reaktory APR-1400 od firmy KEPCO, turbíny od firmy Toshiba), které budou poskytovat až čtvrtinu celkové státní spotřeby elektřiny bezpečným, spolehlivým a bezemisním způsobem. Společnost ENEC současně oznámila dokončení výstavby druhého bloku, který nyní připravuje k zahájení provozu. Výstavba třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny je aktuálně v závěrečné fázi. Třetí blok je dokončen z 93% a čtvrtý z 86%. Výstavba byla zahájena v roce 2011. Hlavním dodavatelem je společnost Korea Electric Power Corporation - KEPCO. Dle původního plánu měla být jaderná elektrárna uvedena do provozu již v roce 2017.

Rozhodnutí Spojených arabských emirátů jít cestou jaderné energetiky bylo motivováno výhradně snahou zajistit dostatek „čisté“ elektrické energie do budoucna.  Pro vládu Spojených arabských emirátů se bezesporu jedná o dosažení významného milníku v rámci plánovaného energetického mixu, kdy celkový předpokládaný výkon jaderné elektrárny Barakah ve výši 5,6 GW činí 14% podíl celkové spotřeby. Jaderná elektrárna Barakah podporuje elektrifikaci a dekarbonizaci energetického sektoru Spojených arabských emirátů a zároveň hospodářskou diverzifikaci vytvářením tisíců vysoce hodnotných pracovních míst v odvětví jaderné energie a dodavatelského řetězce, čímž se vytváří rovněž prostor pro případnou spolupráci s českými podnikatelskými subjekty v energetické oblasti.

 

Daniel Blažkovec, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Abú Dhabí