česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Abu Dhabi
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Český den na veletrhu Middle East Electricity 2018 v Dubaji

(Archivní článek, platnost skončena 31.03.2020.)

Česká republika se i v letošním roce zúčastnila veletrhu Middle East Electricity (MEE), jehož 43. ročník se konal ve dnech 6.-8.3.2018 v Dubaji. Veletrh je zaměřen na obory spojené výrobou, přenosem a distribucí elektrické energie, elektroinstalace a svítidla. Souběžnou akcí byla výstava a kongres Global Smart Energy Summit nabízející chytrá energetická řešení zaměřená zejména na obnovitelné zdroje. Veletrh MEE patří k největším svého druhu na světě. Národní expozice České republiky se uskutečnila v gesci Ministerstva průmyslu a obchodu a Českomoravské elektrotechnické asociace. Společného stánku se zúčastnilo 8 firem, 4 firmy vystavovaly samostatně. Expozice byla slavnostně otevřena za přítomnosti velvyslance ČR v Abu Dhabi Ing. Alexandra Sporýše, obchodního rady velvyslanectví Ing. Petra Vlka, ředitele zastoupení CzechTrade v Dubaji JUDr. Michala Nedělky a prezidenta Czech Business Council v Dubaji JUDr. Pavla Foubíka. Zástupci zmíněných institucí tak mohli seznámit přítomné firmy s rozsahem služeb, které tyto instituce pro české exportéry do Spojených arabských emirátů poskytují.

Společné expozice Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky (ředitelem expozice byla ing. Lenka Koucká) se zúčastnilo 8 firem: ACER VOLTAGE s.r.o. (výroba svodičů a omezovačů přepětí), COMET SYSTEM s.r.o. (snímače teploty pro průmysl, dopravu a domácnosti), ELKO EP s.r.o. (přístroje pro úspory elektřiny v domácnostech), ETD Transformátory a.s. (silová a distribuční trafa), MEATEST, spol. s r.o. (výroba měřících přístrojů), OEZ s.r.o. (jističe, pojistky, rozvaděče), SALTEC s.r.o. (omezovače proudových zkratů a přepětí), VYRTYCH a.s. (průmyslová svítidla do výbušného prostředí). Realizační firmou výstavby stánku byla firma Rapid a.s. (pan Pavel Rákosník). Českomoravská elektrotechnická asociace byla zastoupena členem představenstva Ing. Jiřím Konečným, který je současně předsedou představenstva firmy ELCO EP s.r.o. Na společné expozici byla zastoupena též agentura CzechInvest, jejíž sektorový manažer pro elektrotechniku a elektroniku ing. Petr Vítek poskytoval informace pro zájemce o přenos výroby elektronických komponentů do ČR.

Samostatné expozice měly 4 firmy ComAp a.s. (řídící jednotky a aplikace pro průmyslové stroje a budovy), KMB Systems s.r.o. (přístroje pro monitorování ztrát v síti), KPB Intra s.r.o. (přístrojové transformátory), a TECO a.s. (řídící systémy pro průmysl, chytré budovy a chytré energetické sítě).

Většina českých firem se veletrhu účastnila již po několikáté a svoji účast hodnotila jako přínosnou nejen po získávání kontaktů na místní distributory a zákazníky, ale zejména na potenciální zákazníky z oblasti Afriky a Jihovýchodní Asie.

Doprovodným programem byly prezentace subjektů zapojených do podpory českého exportu na trhu Spojených arabských emirátů, jmenovitě Velvyslanectví ČR v Abu Dhabi, kanceláře CzechTrade Dubaj a zájmového sdružení Czech Business Council. Za velvyslanectví po úvodním projevu pana velvyslance Ing. Alexandra Sporýše, vystoupil obchodní rada Ing. Petr Vlk s prezentací na téma „ Podpora českým firmám při vstupu na trh Spojených arabských emirátů v rámci Jednotné zahraniční sítě pro export zastoupené v SAE“. Součástí prezentace bylo i představení nové energetické strategie Spojených arabských emirátů do roku 2050, která předpokládá výraznou změnu energetického mixu. České firmy byly dále seznámeny s vývojem ekonomiky SAE v letech 2015-19 a vývojem českého obchodu se SAE v letech 2013-17.

Veletrhu s plochou o velikosti 70 tis. m2 se zúčastnilo přes 1600 vystavovatelů z více jak 60 zemí a navštívilo ho více jak 20 tisíc návštěvníků z řad odborné veřejnosti. Celkem 28 zemí mělo své národní pavilóny. Veletrh Middle East Electricity je největším veletrhem svého druhu v oblasti Blízkého východu a Severní Afriky. Vzhledem rostoucí spotřebě elektrické energie v oblasti (např. v SAE se současným instalovaným výkonem ve výši 30 GW činí nárůst spotřeby 7% ročně) způsobené růstem populace a zaváděním nových průmyslových výrob, se v posledních dvou letech návštěvnost veletrhu zvedla o 40% a počet vystavovatelů se za poslední rok zvýšil o 10%.

ing. Petr Vlk, ekonomický a obchodní rada, Velvyslanectví České republiky v Abu Dhabí, 18.3.2018