česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Dubaj připravuje autonomní leteckou taxi službu

V návaznosti na nový zákon Spojených arabských emirátů o provozu bezpilotních vzdušných vozidel – UAV, podepsaly  v srpnu t.r. Dubajské úřady pro Silniční cesty a dopravu (RTA) a Vzdušné a navigační služby (DANS) dohodu o spolupráci v rámci definice bezpečnostních protokolů a leteckých koridorů k zabezpečení autonomní letecké dopravy prostřednictvím vyspělých technologií  v geografických oblastech Dubaje.
 

Nový zákon společně s dohodou vytváří potřebný rámec k přípravě nezbytné legislativy týkající se provozu autonomních leteckých prostředků určených k přepravě osob a zboží a ke spolupráci na výzkumu, vývoje a inovací v oblasti autonomní přepravy. Legislativa bude mj. upravovat například proces  udělování vládních povolení veřejným a soukromým subjektům za účelem poskytování souvisejících služeb letecké taxi služby a doručování zásilek drony.

Dubaj se tímto krokem výrazně posouvá k postupné implementaci autonomní letecké přepravy, která je klíčovou součástí vize Spojených arabských emirátů. V rámci vize, plánuje Dubaj navýšit podíl autonomní dopravy na 25% do konce roku 2030. RTA již v minulosti provedla několik zkušebních testů autonomní letecké taxi služby ve spolupráci s vývojáři z čínské společnosti EHang a německého Volocopter.

Spojené arabské emiráty budou v této souvislosti intenzivně rozvíjet fyzickou a virtuální infrastrukturu potřebnou pro celé spektrum bezpilotních vzdušných prostředků, což je skvělou příležitostí pro inovativní české společnosti zejména z odvětví civilního letectví.