česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Falešné firmy ve Spojených arabských emirátech lákají peníze z českých exportérů

Neznámí podvodníci využívají jmen velkých investičních společností ze Spojených arabských emirátů s cílem vylákat z českých firem nemalé finanční částky pod záminkou alokace investičních prostředků na firemní rozvoj či možnosti získání velké zakázky

Vylákání peněz za schválení investice probíhá následovně. Podvodník jednající jménem skutečného presidenta či ředitele existující renomované investiční společnosti nejprve projeví zájem o alokaci svých investic do nových projektů českých firem. Následně zašle české firmě k vyplnění podrobné dotazníky určené pro schválení investice. Poté je česká firma informována, že její požadavek na investici byl schválen a je požádána o úhradu poplatku spojeného s vyřízením investice, který činí několik tisíc EUR či USD. Jako bankovní spojení je udána banka mimo Spojené arabské emiráty nebo banka v některé z mnoha emirátských zón volného obchodu. Právě zde existuje řada pochybných firem, v Česku známých pod pojmem „bílý kůň“. I v případě, že česká firma je ostražitá a požadovanou platbu neuskuteční, podvodník má v ruce řadu firemních údajů, které pak může zneužít k dalším podvodným praktikám. Zastupitelský úřad se setkal konkrétně se zneužitím jmen následujících investičních společností: Emirates Advanced Investment Group a Abu Dhabi Fund for Development.

Dalším druhem podvodu je vylákání peněz od zájemce o účast v předkvalifikaci nebo tendru velkého projektu (např. rafinérie). Fiktivní developer (může být i skutečně existující firma, jejíž jméno bylo zneužito neznámým podvodníkem) vyzve českou firmu k účasti na předkvalifikaci a zašle ji k vyplnění předkvalifikační formuláře. Pokud firma formuláře vyplní, je vzápětí upozorněna, že se dostala do užšího výběru a požádána obratem o úhradu deposita ve výši tisíců až desetitisíců USD. Projekt, na který je předkvalifikace vypsána, ve skutečnosti neexistuje. Může se však jednat o projekt, o jehož realizaci se do budoucna skutečně uvažuje, jen název projektu a jméno developera/investora je změněno. Zastupitelský úřad nedávno takto prověřoval existenci projektu Khorfakkan Energy City (rafinérie o kapacitě 210 000 barelů denně), který měla údajně realizovat jako investor firma KAMPAC GROUP . Ve skutečnosti se však jednalo o projekt Fujairah Refinery a investora Mubadala Investment Company (společnost převzala projekt rafinérie od International Petroleum Investment Company - IPIC, která zanikla fůzí s Mubadala Development Company realizovanou na jaře roku 2017).

Zastupitelský úřad by rád proto upozornil české firmy, aby si před podniknutím jakýchkoli kroků nejprve příslušného partnera a jeho komunikaci důkladně prověřily. Někdy stačí i pečlivé porovnání kontaktů z došlého emailu s kontakty, které jsou uvedeny na webových stránkách daného subjektu (emailová doména, telefonní číslo), případně zavolání do skutečně existující společnosti a ověření dané transakce. V případě jakýchkoli pochybností je možné se obrátit o radu a prověření věrohodnosti dané transakce na Zastupitelský úřad v Abu Dhabí.

Ing. Petr Vlk, ekonomický a obchodní rada, Velvyslanectví v Abu Dhabi, 24.8.2017