česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Finanční rada Evropské unie vyjmula Emiráty z černé listiny „daňových rájů“

Rada Evropské unie pro finanční záležitosti ECOFIN revidovala seznam zemí, které nespolupracují se členskými státy  EU v oblasti kontrol daňových úniků. Na tomto seznamu 17 zemí byly i Spojené arabské emiráty. Dne 23.1.2018 však EU Emiráty ze seznamu vyjmula, neboť země předložila závazný časový plán pro zavedení mezinárodních účetních standardů OECD pro kontrolu a potírání daňových úniků. Požadované účetní standardy mají být podle tohoto plánu v Emirátech zavedeny již do konce roku 2018. Spolu s Emiráty bylo z černé listiny „daňových rájů“ vyjmuto dalších 7 zemí.
 

Emiráty jsou pro řadu zahraničních firem vyhledávanou destinací pro zakládání tzv. off-shore společností. Neplatí se zde daně z příjmu korporací ani z příjmu fyzických osob a tedy nepodává daňové přiznání. Firmy mohou být registrované v některé z cca 40 (7 nezávislých emirátů + více jak 30 zón volného obchodu) vzájemně neprovázaných registračních oblastí s vlastními pravidly. Výpis z obchodního rejstříku není veřejná listina, a proto se nedá bez souhlasu majitele (či bez rozhodnutí civilního soudu) zjistit majetková struktura firem. Off- shore společnosti zde tak mohou sloužit nejen pro přelévání nákladů za účelem vyhýbání se daňové povinnosti v zemích mateřských firem, ale též i pro různou podvodnou činnost.

EU zařadila Emiráty na seznam tzv. „daňových rájů“ zejména z  důvodů absence minimálních účetních standardů postihujících BEPS (Base Erosion and Profit Shifting), což je zjednodušeně řečeno „účelové snižování daňového základu a potažmo přelévaní zisku do zemí s nižším nebo nulovým daňovým zatížením“.

Zařazení na seznam „daňových rájů“ znamenalo pro Emiráty poškození pracně a nákladně budovaného image moderní a vyspělé země snažící se o prvenství mezi arabskými zeměmi v indexech kvality a transparentnosti podnikatelského prostředí. Proto ihned po zveřejnění černé listiny „daňových rájů“ (6.12.2017) vydaly Emiráty tiskové prohlášení, ze kterého vyplynulo, že země učiní vše proto, aby byla z této listiny co nejdříve vyjmuta. Ještě během prosince 2017 tak Emiráty zaslaly radě ECOFIN písemný závazek učiněný na vysoké politické úrovni, podle kterého zavedou účetní standardy a opatření pro kontrolu BEPS do konce roku 2018. Na základě takto učiněného závazku rada ECOFIN dne 23.1.2018 Emiráty ze seznamu „daňových rájů“ vyjmula.

EU a její členské státy mohou na státy z černé listiny „daňových rájů“ a v nich registrované firmy uvalit sankce. Jde např. o zrušení přístupu k financování z rozvojových fondů EU, či (ze strany členských států) přísnější daňový dohled nad společnostmi členských států EU obchodujícími v předmětných zemích černé listiny, včetně např. zákazu zahrnutí nákladů vzniklých v dceřiných firmách v těchto zemích do účetnictví jejich mateřských firem se sídlem v zemích EU.

Spolu s Emiráty bylo ze seznamu nespolupracujících daňových jurisdikcí vyjmuto i dalších 7 zemí: Barbados, Grenada, Korea, Macao, Mongolsko, Panama a Tunisko. Na seznamu tak zůstávají jen: Americká Samoa, Bahrajn, Guam, Marshallovy ostrovy, Namibie, Palau, Svatá Lucie, Samoa, Trinidad a Tobago.

Černá listina daňových rájů je dlouhodobým procesem, který se má každý rok přehodnocovat. Státy mohou být tedy z listiny vyjmuty, nebo naopak další země na tuto listinu přidány.

Ing. Petr Vlk, obchodní rada, Velvyslanectví České republiky v Abu Dhabi, 4.2.2018