česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Program stimulace hospodářského růstu v Abú Dhabí „Tomorrow 2021“

Šejch Mohammed bin Zayed Al Nahyan, korunní princ Abú Dhabí a zástupce nejvyššího velitele ozbrojených sil Spojených arabských emirátů oznámil schválení vládního stimulačního balíčku s názvem „GHADAN 21“ (Tomorrow 21) v hodnotě 50 miliard. UAD resp. 13,6 miliard USD, který zohledňuje priority obyvatel a investorů v emirátu Abú Dhabí.
 

Schválení stimulačního balíčku je součástí akčního plánu na vytvoření diverzifikační vize budoucí ekonomiky v post-ropném světě, jehož cílem je stimulovat investice, vytvářet pracovní místa, podněcovat inovace a zlepšit konkurenceschopnost a celkovou kvalitu života ve Spojených arabských emirátech. Vládní program akcelerátorů s rozpočtem na tři roky tvoří čtyři základní pilíře.

Cílem prvního pilíře je stimulovat podnikání a investice a podporovat hospodářský rozvoj v Abú Dhabí tím, že vytvoří atraktivní a příznivé prostředí pro růst podniků, konkurenční pracovní prostředí, rozvoj soukromého sektoru a růst malých a středních podniků, jakož i podporu průmyslových projektů, včetně obnovitelných zdrojů.

Druhým pilířem je rozvoj společnosti Spojených arabských emirátů tím, že zajistí zaměstnávání svých občanů, zahájení projektů na rezidenční výstavbu, poskytování kvalitního vzdělávání za přiměřené náklady a zavedení tzv. sociálního blahobytu a dalších rozvojových iniciativ, které zajistí spokojenost obyvatel.

Třetí pilíř se zaměřuje na rozvoj inovačních systémů a technologií, přilákáním talentů do Abú Dhabí, podporou výzkumných a vývojových center a školením a rozvojem talentů a odborných znalostí.

Co se týče čtvrtého pilíře tedy životního stylu, zastřešujícím cílem je posílení kvality života a zlepšením všech služeb tím, že se podpoří účast jednotlivců na rekreačních, kulturních, sportovních a aktivních iniciativách, stejně jako rozvoj infrastruktury, včetně dopravy, komunikace a rozvoje měst.

Vláda si uvědomuje, že budování znalostní společnosti a ekonomiky přispěje k pokroku dosaženému v Abú Dhabí v globálních inovačních ukazatelích a ekonomických ukazatelích založených na znalostech, což zajistí udržitelnost růstu emirátů. Ve všech uvedených oblastech zejména v rozvoji inovačních systémů a technologií lze spatřit velký potenciál pro české inovativní společnosti, které usilují o vstup na trh SAE.

V posledních měsících byla představena rovněž řada změn ve spojení se stimulačním balíčkem, Jednou z nich je možnost získat licenci k obchodování bez fyzické přítomnosti kanceláře společnosti, což značně sníží celkové provozní náklady. Současně vláda ohlásila rozsáhlé změny v imigračním systému země, díky čemuž mohou klíčoví pracovníci, jako jsou lékaři a inženýři a jejich rodiny, požívat dlouhodobých víz po dobu až 10 let.

Daniel Blažkovec, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Abú Dhabí