česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Účast českých firem na veletrhu Gulfood 2017 v Dubaji přijela podpořit náměstkyně ministra zemědělství MUDr. Viera Šedivá

(Archivní článek, platnost skončena 31.03.2020.)

Ve dnech 26.2.-2.3. 2017 se uskutečnila v Dubaji oficiální účast České republiky na mezinárodním veletrhu potravin Gulfood 2017. Společné expozice o velikosti 160m2 se zúčastnilo šest českých firem, dvě firmy vystavovaly samostatně. České firmy přijela na veletrh podpořit náměstkyně ministra zemědělství a ředitelka Úřadu pro potraviny České republiky MUDr. Viera Šedivá s delegací. Slavnostního otevření české expozice se zúčastnil i velvyslanec České republiky ve Spojených arabských emirátech
Ing. Alexandr Sporýš a další hosté. Export zemědělských a potravinářských produktů z České republiky na místní trh vzrostl za poslední dva roky o 60% a v roce 2016 dosáhl hodnoty 21,2 mil. USD (518 mil. Kč).

 

Garantem každoroční oficiální účasti ČR na veletrhu Gulfood je od roku 2014 Ministerstvo zemědělství ČR. Letošní společné expozice ČR se zúčastnilo celkem 6 firem:
ALFA-FOOD s.r.o. (potravinářská aditiva a kořenící směsi), CARLA spol. s r.o. (čokolády, polevy, náplně), EMCO spol. s r.o. (cereálie a výrobky z nich), LAKTOS a.s. (sušené mléko, máslo, tvarohy a sýry), ŠIMANDL spol. s r.o. (výroba a balení instantní kávy, smetany, čokolády atd.) a TEFCO a.s. (krystalicky čistá voda s příměsí 24 karátového zlata). Samostatnou expozici měly firmy INTERLACTO spol. s r.o. (mléčné výrobky, zejm. sýr Akawi, největší český exportér sýrů do SAE), LACNEA a.s. (export mléčných výrobků a krmných směsí).

České firmy přijela na veletrh podpořit náměstkyně ministra zemědělství a ředitelka Úřadu pro bezpečnost potravin MUDr. Viera Šedivá, vedoucí oddělení potravinového práva a kvality potravin Ing. Martin Štěpánek a ministerský rada oddělení zemí Asie a obchodní politiky Ing. Monika Kývalová. Zahájení veletrhu se zúčastnili též velvyslanec České republiky ve Spojených arabských emirátech Ing. Alexandr Sporýš, ekonomický a obchodní rada velvyslanectví Ing. Petr Vlk, regionální zemědělský diplomat velvyslanectví České republiky v Rijádu Ing. Eduard Řeháček a ředitel kanceláře CzechTrade v Dubaji JUDr. Michal Nedělka. Přítomnost paní náměstkyně, pana velvyslance, zástupců obou velvyslanectví a agentury CzechTrade byla ze strany vystavujících firem vnímána velmi pozitivně.

Česká republika a české mlékárenské firmy byly dále nepřímo zastoupeny na samostatné expozici v rámci společného projektu Evropské Unie, Ministerstva zemědělství a Českomoravského mlékárenského svazu s názvem EU Milky Way (www.EuMilkyWay.Eu ), který je určen pro propagaci evropských (a nepřímo i českých) mléčných výrobků na vybraných veletrzích ve Spojených arabských emirátech, Saúdské Arábii a Libanonu. Projektu se zúčastnili zástupci firem Bohušovická mlékárna a.s., Mlékárna Hlinsko a.s. (ze skupiny Agrofert a.s.), a Polabské mlékárny a.s. Projekt nemá sloužit k propagaci konkrétních firem a jejich značek, ale k propagaci kvality evropských potravin a tedy potažmo i kvality českých mléčných výrobků.

Potravinový trh Spojených arabských emirátů má pro české výrobce potravin velký potenciál. Místní spotřeba potravin na osobu je jedna z nejvyšších na světě, 85% potravin se dováží. Spotřeba a dovoz potravin roste meziročně o 6%. 

Český vývoz potravin na trh Spojených arabských emirátů od roku 2013 stabilně roste a v roce 2016 dosáhl 21,2 mil. USD (518 mil. Kč), což představuje meziroční nárůst o téměř 10%, oproti roku 2014 dokonce o 60%.

Veletrh Gulfood se stal největším potravinovým veletrhem na světě. Letošního 22. ročníku se zúčastnilo více jak 5 000 vystavovatelů z cca 120 zemí (110 národních pavilónů) a veletrh navštívilo 95 000 návštěvníků.

Ing. Petr Vlk, ekonomický a obchodní rada Zastupitelský úřad v Abu Dhabí

Národní stánek České republiky na veletrhu Gulfood 2017

Národní stánek České republiky na veletrhu Gulfood 2017

Národní stánek České republiky na veletrhu Gulfood 2017

Národní stánek České republiky na veletrhu Gulfood 2017