česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Úspěchy českého obranného průmyslu na veletrhu IDEX 2017 v Abu Dhabi

(Archivní článek, platnost skončena 31.03.2020.)

Ve dnech 19.-23.2. 2017 se v Abu Dhabi uskutečnil 13. ročník veletrhu vojenské techniky IDEX 2017 a souběžná výstava námořní obranné techniky NAVDEX 2017. Veletrh IDEX patří ke třem největším svého druhu na světě a koná se každé dva roky. Národní expozice České republiky se uskutečnila v gesci Ministerstva průmyslu a obchodu a Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu. Společného stánku se zúčastnilo 16 firem, 9 vystavovalo samostatně, převážně v rámci stánku Czechoslovak Group a.s. České firmy přijel podpořit náměstek ministra obrany České republiky Ing. Tomáš Kuchta, který vedl jednání se státním ministrem obrany a dalšími vrcholnými představiteli armády Spojených arabských emirátů. Náměstka T.Kuchtu doprovázela početná mise českých podnikatelů. Během veletrhu byla podepsána smlouva mezi VOP CZ s.p. a emirátskou firmou NIMR o strategické spolupráci při výrobě kolových vozidel pěchoty.
 

Veletrh IDEX je největším zbrojním veletrhem v oblasti Středního východu a severní Afriky a jedním z největších zbrojních veletrhů na světě. Veletrh se koná se každé dva roky. Na IDEX 2017 vystavovalo 1 235 firem (3% nárůst oproti minulému ročníku) z 57 zemí z čehož bylo 125 firem místních. Návštěvníků bylo letos více jak 100 000 a hodnota podepsaných kontraktů činila 5,4 mld. USD, což je téměř dvojnásobek oproti veletrhu konaném v roce 2015. Z celkem 90 kontraktů bylo 57 uděleno místním firmám.

Společné expozice Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky (ředitelem expozice byl Ing. Vladimír Bomberovič) o velikosti 175 m2 se zúčastnilo 16 firem: 4M SYSTEMS, s.r.o. (balistické vesty, taktické vybavení), CLUTEX - klastr technické textilie (součásti výstroje), CS Solutions s.r.o. (bezpečnostní služby a výcvik), Česká zbrojovka a.s. (palné ruční zbraně), LANEX a.s. (lana a šňůry), MESIT Aerospace spol. s r.o. (letecké přístroje, náhlavní interkomy), MESIT Defence spol. s r.o. (ruční radiostanice), MEOPTA s.r.o. (optické systémy pro pěchotu a bojová vozidla), OPTOKON a.s. (prvky pro vláknovou optiku, testery), RAY Service a.s. (kabelové svazky pro vojenský průmysl), REDO s.r.o. (balistické vesty, batohy), SELLIER & BELLOT a.s. (výroba střeliva), SELLIER & BELLOT Trade a.s. (prodej střeliva), STV GROUP a.s. (velkorážní munice), Vojenský technický ústav s.p. (služby obranného výzkumu, vývoje a testování), Zbrojovka Brno s.r.o. (lovecké pušky, automatická puška CZ 858). Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu byla zastoupena jejím prezidentem RNDr. Jiřím Hynkem. Česká expozice byla slavnostně otevřena za přítomnosti náměstka ministra obrany ČR Ing. Tomáše Kuchty, velvyslance ČR ve Spojených arabských emirátech Ing. Alexandra Sporýše, vojenského a leteckého přidělence ČR plk. Miloslava Bláhy, obchodního rady velvyslanectví Ing. Petra Vlka, prezidenta Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu RNDr. Jiřího Hynka a ředitele kanceláře CzechTrade v Dubaji JUDr. Michala Nedělky.

Samostatnou a velmi atraktivní expozici měla firma Czechoslovak Group a.s., na které se prezentovaly klíčové firmy z tohoto holdingu, zejména Tatra Trucks a.s. s velitelským vozidlem Tatra Tactic 6x6 montovaným v Saúdské Arábii a dále s nosičem raket Tatra Force 8x8 s nástavbou RM-70 Vampire 4D s odpalovacím zařízením GRAD 122 mm. Dalšími firmami na stánku Czechoslovak Group a.s. byly Excalibur International, Excalibur Army, European Air Services, MSM Group, ZVS, RETIA a KARBOX. Stánek Czechoslovak Group navštívil i korunní princ Abu Dhabi a zástupce nejvyššího velitele vojsk Jeho výsost šejch Mohamed bin Zayed Al Nahyan, který projevil zájem o výrobu vozidel Tatra ve Spojených arabských emirátech. Jeho výsost se též zajímala o nový bezpilotní letoun CANTAS E, který měl na veletrhu svoji premiéru. Zcela samostatně dále vystavovala společnost PBS Velká Bíteš a.s., která na veletrhu nabízela proudové motory do bezpilotních letounů.

České firmy přijela podpořit delegace vedená náměstkem ministra obrany ČR pro sekci průmyslové spolupráce a řízení organizací ministerstva obrany Ing. Tomášem Kuchtou, ve které byli zástupci, ministerstva obrany, ministerstva zahraničí, Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu a zástupci 12 zbrojních firem. Náměstek T. Kuchta vedl během veletrhu jednání se státním ministrem obrany Spojených arabských emirátů Mohamedem Ahmadem Al Bawardi, velitelem vzdušných sil, velitelem logistiky, velitelem chemického vojska a vedoucím Generálního ředitelství pro armádní nákupy.

Během veletrhu byla podepsána strategická smlouva mezi VOP CZ s.p. a emirátskou firmou NIMR o spolupráci při výrobě a prodeji kolových vozidel pěchoty, která zahrnuje spolupráci při výrobě, zavedení na trh a poprodejní podpoře kompletní řady obrněných vozidel NIMR do zemí Visegrádské čtyřky. Díky této dohodě VOP CZ s.p. získal možnost nabízet a vyrábět vozidla NIMR pro oblast střední Evropy. Jedná se o výrobu více než 1000 vozidel v příštích třech až pěti letech, což překračuje hodnotu 500 milionů amerických dolarů.

„Dohoda a umístění výroby do České republiky zvýší potenciál obou firem při prodeji těchto vozidel, společně připravujeme také jejich úpravu pro užití v místních klimatických podmínkách včetně velmi chladných oblastí“, řekl po podpisu smlouvy Marek Špok, ředitel VOP CZ s. p.

NIMR, dceřiná společnost Emirates Defence Industries Company (EDIC) je předním výrobcem kolových bojových vozidel na Středním východě a v severní Africe. Vozidla mohou působit i v tom nejtěžším provozním prostředí. VOP CZ s.p. pro emirátskou firmu NIMR dodává již druhým rokem pancéřované kabiny pro velitelská vozidla NIMR AJBAN 440 A a do budoucna uvažuje o další spolupráci na místním trhu, např. v oblasti speciálních CBR nástaveb pro chemická vojska. Podpisu dohody se zúčastnili také velvyslanec České republiky ve Spojených arabských emirátech p. Alexandr Sporýš, náměstek ministra obrany Tomáš Kuchta, přední představitelé armády Spojených arabských emirátů, vojenští přidělenci Visegrádské 4, zástupci VOP CZ, NIMR Automotive a EDIC. O dohodě mezi VOP CZ s.p. a firmou NIMR informovaly jak místní tak i zahraniční tiskové agentury.

Trh Spojených arabských emirátů v oblasti obrany a bezpečnosti se stává čím dál tím více lukrativním. Výdaje na obranu rostou, v příštích 5 letech se předpokládá jejich růst ve výši 6,7% ročně, což znamená oproti minulým pěti letům nárůst o 2%. V roce 2016 činily výdaje na obranu 23,5 mld. USD (6,7 % hrubého domácího produktu), což představuje 14. místo na světě (1. USA, 2. Čína, 3. Saúdská Arábie, 4. Rusko). Téměř jedna třetina výdajů v příštích 5 letech (cca 50 mld. USD) má být vynaložena ve formě investic do vlastní zbrojní výroby doma i v zahraničí (společná výroba formou joint-venture).

Ochrana životně důležité infrastruktury, teritoriální neshody s Íránem, vojenské angažmá v Jemenu, budování leteckých a námořních základen v Eritreji a Somalilandu a zejména pokračující budování domácího zbrojního průmyslu budou hlavními tahouny rostoucích výdajů na obranu. Emiráty hodlají investovat do armádních informačních a komunikačních sítí, kybernetické bezpečnosti, leteckého parku (bitevní, průzkumné a víceúčelové letouny), vozidel pro pěchotu a ženijních a zásobovacích vojsk. Vojenské základny mimo vlastní území si vyžádají zvýšené nároky na speciální plavidla (zásobovací lodě, nosiče vrtulníků atd.). Jednou z priorit výzbroje jsou i bezpilotní průzkumné a bojové letouny (UAV, UCAV).  

Český vývoz zbraní do Spojených arabských emirátů v posledních dvou letech výrazně narostl a v roce 2016 dosáhl hodnoty převyšující 50 mil. USD. Hlavními položkami jsou radarové systémy, ruční zbraně, střelivo a součásti bojových vozidel. Čeští exportéři, kteří v posledních 5 letech získali armádní zakázky za více než 10 mil. USD, tak stoji náhle před problémem, jak se vyrovnat s požadavkem reinvestovat dle offsetových pravidel až 60% hodnoty kontraktu v příštích 7 letech zpět ve formě investic do místní vojenské výroby. Budování místního obranného průmyslu je strategickou obrannou i hospodářskou prioritou, a proto kdo bude chtít na místním zbrojním trhu uspět dlouhodobě, bez přenosu výroby či poskytnutí technologie a know-how to nepůjde. Takto to již po řadu let činí přední světoví zbrojní výrobci (např. americký Denel, francouzský Renault Trucks Defence. německý Rheinmetal, či finská Patria), kteří mají v zemi společné výrobní podniky s místními zbrojovkami.

Ing. Petr Vlk, ekonomický a obchodní rada velvyslanectví České republiky v Abu Dhabí

 

Národní stánek České republiky na veletrhu IDEX 2017

Národní stánek České republiky na veletrhu IDEX 2017

Tatra Force 8x8 s nástavbou RM-70 Vampire 4D s odpalovacím zařízením GRAD 122 mm

Tatra Force 8x8 s nástavbou RM-70 Vampire 4D s odpalovacím zařízením GRAD 122 mm

Stánek Czechoslovak Group s vozidlem Tatra 6x6

Stánek Czechoslovak Group s vozidlem Tatra 6x6