česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Bain & Company
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Duben znamená v regionu Ramadán, ale také zavedení DPH v Ománu

Prognózy na další měsíce tohoto roku začínají být konečně ve většině zemí pozitivnější.  Pro muslimy po celém světě začal 13. 04. 2021 Ramadán. Z pohledu exportérů nebo prodejců v arabských zemích jde o jednu z nejlepších sezón.

První čtvrtletí roku 2021 je za námi. Prognózy na další měsíce tohoto roku začínají být konečně ve většině zemí pozitivnější. Alespoň podle dotazníku, který ve Spojených arabských emirátech provedla firma POSist, jež se specializuje na softwarová řešení restaurací. 75% dotázaných odpovědělo, že koncem roku 2021 budou tržby vyšší než před příchodem pandemie. Region se tedy snad pomalu vrací do „normálu“.

 Pro muslimy po celém světě začal 13. 04. 2021 Ramadán. Z pohledu exportérů nebo prodejců v arabských zemích jde o jednu z nejlepších sezón. Dle analýzy E-commerce in MENA, kterou vytvořila firma Bain & Company ve spolupráci s Google, je období Ramadánu jedna ze tří hlavních prodejních sezón v celém regionu. Alespoň tedy dle dat spotřebitelů v online prostředí a nakupování přes internet. V přiloženém Grafu ze zmíněné studie zřetelně vidíme, že nakupování v regionu je velmi sezonní. Graf ukazuje různé typy produktů, které byly přes internet vyhledávány nebo zakoupeny.

To samé se dá říct i o kamenných obchodech. Před začátkem i během celého měsíce berou místní obchody útokem. Podle konzultační firmy AC Nielsen během Ramadánu stoupají prodeje v průměru o 10-15% během celého období. Prodeje potravin přes internet jsou dokonce o 38% vyšší než během roku. Průměrná spotřeba potravin v domácnostech je téměř dvojnásobná oproti ostatním měsícům. To možná každého nenapadne, když si představí měsíční půst.

V roce 2020 byly akce a slevy, které by do obchodů lidi lákaly, z důvodu korona-virových opatření zakázány. V letošním roce se ale vláda Emirátů rozhodla úplně opačně. Obchody mají nařízeno, aby slevy minimálně na některé produkty nabízely. Hlavním argumentem je, že je životní situace lidi během loňského roku ztížena, a tak opatření funguje jako určitý typ finanční podpory. Vláda Emirátů vybrala 30 000 potravin, které musí obchody a řetězce během Svatého měsíce zlevnit o 25-50%. Mezi ně patří především produkty, které se používají právě k oslavám tohoto období.

Oproti tomu sousední Omán přichází během Ramadánu s jinou novinkou. Zavádí dlouho plánované 5% DPH, které vychází ze společné úmluvy členských států GCC z roku 2016. Omán je tedy čtvrtou zemí po Emirátech, Saúdské Arábii a Bahrajnu, která bude mít daň z přidané hodnoty. Jedním z důvodů urychlení může být i fakt, že Mezinárodní měnový fond eviduje u Ománu za loňský rok 10% pokles ekonomiky. To je největší pokles mezi státy v celém regionu. Pro uklidnění exportérů a spotřebitelů ale ománská vláda tento týden potvrdila, že 500 potravin z DPH vynechá. Mezi ně patří například mléko, vejce, maso, ryby, drůbež, ovoce, zelenina, cukr, sůl, voda, kafe, čaj, olivový olej a dětská výživa.

Během období Ramadánu se musí český exportér připravit, že odpovědi a posouvání obchodních dohod může být zpomaleno. Pracovní doby se ve státní sféře zkracují, podobně reagují i soukromé firmy. Jak bylo ale zmíněno výše, období především před začátkem tohoto svátku je pro většinu exportérů potravin tím nejsilnějším obdobím z celého roku.

 

 

Zpracoval: L. Zamrzla, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Abú Dhabí, e-mail: lukas_zamrzla@mzv.cz.