česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Aktualizace informací k cestování do Spojených arabských emirátů

Velvyslanectví ČR v Abú Dhabí zde uvádí nedůležitější aktuální opatření zavedená ve Spojených arabských emirátech

1 VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

Ministerstvo zahraničních věcí ČR i nadále doporučuje českým občanům cestovat do zahraničí (do zemích označených červeně a neoznačených žádnou barvou na tzv. Semaforu)  jen v nezbytných případech vzhledem k epidemiologické situaci, z důvodu rozsáhlých restriktivních opatření a výrazných komplikací v dopravě. Pokud se pro cestu do zahraničí přesto rozhodnete, důrazně doporučujeme před zahájením cesty registraci v systému DROZD.

MZV ČR upozorňuje, že při všech cestách do zahraničí je nutno se předem informovat o podmínkách vstupu, restrikcích a preventivních opatřeních dané země.

Informace o podmínkách vycestování z ČR, tj. platná opatření v oblasti cest do a ze zahraničí naleznete na stránkách Ministerstva vnitra a na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.

 

2. VSTUP NA ÚZEMÍ SAE A TRANZIT:

SAE patří mezi červené země, a pro vracející se cestující to znamená při návratu do ČR sledovat platné ochranné opatření MZdrČR a pokyny MVČR. Vstup do SAE je zatím umožněn emirátským občanům a rezidentům SAE.

Vláda SAE a vláda Dubaje zavedla nová opatření pro mezinárodní cestování pro občany, rezidenty, návštěvníky a cestující v tranzitu. Doporučujeme všem cestujícím sledovat platná vládní opatření - která podléhají častým změnám - a ujasnit si podmínky u letecké společnosti a cestovní kanceláře. Informace pro cesty do, z a skrz SAE jsou uvedeny na stránkách  Etihad Travel Updates and Emirates Travel Updates

Od 23.  července 2020, všichni letecky cestující, i tranzitní, do SAE jsou u check-in povinni předložit negativní COVID test ne starší 96 hodin.

Od 12. srpna 2020 jsou zavedena opatření pro pro držitele platných emirátských víz, kteří se nacházejí v zahraničí. Emirátské orgány zřídily jednotný webový portál ICA, kam se doporučuje všem rezidentům s platným vízem registrovat se před návratem do SAE. Pro rezidenty Dubaje jsou pro návrat dále platná zvláštní opatření, uvedena na oficiálních vládních stránkách a na stránkách Emirates.

Po příletu do SAE je třeba podstoupit nový COVID test/alt. DPI test, registrace a pro vstup do emirátu Abú Dhabí je povinná 14 denní karanténa (doma nebo v designovaném zařízení). Cestujícím přilétajícím či cestujícím pozemní cestou do emirátu Abú Dhabí může být nasazen elektronický náramek pro sledování pohybu po dobu nařízené karantény. Dvanáctý den karantény v emirátu Abú Dhabí je třeba na vlastní náklady podstoupit nový COVID test a 14 den je náramek sejmutý.

Návštěvníci emirátu Dubaj: Vláda emirátu Dubaj oznámila, že návštěvníci (turisté) mohou cestovat do Dubaje od 7. července 2020. Informace, co musí návštěvnici udělat před odletem a při příletu v Dubaji, jsou k dispozici na vládních dubajských webových stránkách.

Cestující z SAE do EU, Velké Británie a dalších destinacích jsou povinni předložit negativní PCR COVID test ne starší 96 hodin. Doporučujeme ověřit platná opatření u vaši letecké společnosti. Další informace jsou uvedeny na  Etihad Travel Updates a Emirates Travel Updates

Federální vláda SAE oznámila znovuzahájení tranzitních tras mezi Evropou, Austrálii a Asii skrz SAE.  Sledujte weboové stránky Emirates a Etihad anebo kontaktujte svoji cestovní kancelář pro bližší informace.

 

3. DOPRAVA:

V SAE se lze přemísťovat za jistých podmínek vlastním vozem či taxislužbou (s rouškou apod.). 

Vláda Abú Dhabí oznámila dne 5. září 2020, že pro vstup do emirátu Abú Dhabí je třeba negativní PCR COVID test ANEBO DPI laser test ne starší 48 hodin.

Rezidenti a návštěvníci Abú Dhabí, kteří v emirátu zůstanou déle než 6 dní se musí podrobit novému COVID testu 6 den po vstupu do emirátu.

Vzhledem k omezenému vstupu do emirátu Abú Dhabí by mohly vzniknout problémy při poskytování případné konzulární pomoci turistům na území SAE mimo tento emirát.

 

4. OPATŘENÍ:

Velvyslanectví důrazně upozorňuje na povinnost dodržování platných ochranných opatření po vstupu do SAE. Při jejich porušení hrozí vysoké pokuty. V případě, že cestující prodělá pozitivní COVID-test je mu nařízena karanténa v designovaném zařízení (doma, hotel či zdravotnické zařízení) na vlastní náklady. Při nedodržení karanténních opatření (mj. stažení aplikace, nošení elektronického náramku, předčasné ukončení karatnény) je stanovena pokuta ve výši 50 000Dh. Velvyslanectví není kompetentní do místních ochranných opatření jakkoliv vstupovat či zasahovat. Doporučujeme cestujícím do SAE zvážit cestovní pojištění, které pokryje testování, lečbu a izolaci.

Lze vycházet bez omezení po celém území UAE. Je povinné nosit na veřejnosti ochranné prostředky dýchacích cest (roušky) a dodržovat odstup.

Emirátské orgány nařídily vysoké pokuty za nedodržování opatření proti šíření COVID-19 (např. za nenošení ochranné masky je pokuta 3000 Dh/18 tisíc Kč a za nedodržení karantény až 50 000 Dh).

V omezeném režimu jsou otevřené nákupní střediska, restaurace, parky, tělocvičny atd.

Obchody s jídlem a lékárny fungují normálně a jsou plně zásobené.

 

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Informace o aktuálních opatření proti šíření COVID-19 v SAE naleznete na oficiálních webových stránkách vlády SAE (v angličtině).