česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Aktualizace informací k cestování do Spojených arabských emirátů

Velvyslanectví ČR v Abú Dhabí zde uvádí nedůležitější aktuální opatření zavedená ve Spojených arabských emirátech

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY

Vzhledem k aktuálnímu vývoji epidemiologické situace upozorňujeme na doporučení a varování Ministerstva zahraničních věcí ČR k cestám do zahraničí podle míry rizika nákazy COVID-19.

Přehled podmínek ke vstupu do jednotlivých zemí při cestě do zahraničí

MZV ČR upozorňuje, že z důvodu epidemiologické situace v ČR i v zahraničí, stále dochází k omezení v dopravě a zavádění restriktivních opatření omezujících vstup a pohyb na území jednotlivých států včetně ČR.  Při všech cestách do zahraničí je nutné se předem informovat o podmínkách vstupu, restrikcích a preventivních opatřeních cílové země. Před cestou do zahraničí či před plánovaným návratem do ČR přes území třetího státu se doporučuje ověřit si předem aktuálně platné podmínky přepravy přímo u sjednaného přepravce hromadné dopravy (letadlo, autobus, vlak). Nelze vyloučit, že jednotliví přepravci budou před zahájením cesty od cestujících vyžadovat předchozí elektronickou registraci a také negativní test na Covid-19. Před případnou cestou MZV ČR doporučuje uzavřít cestovní pojištění obsahující i léčebné výlohy pro případ onemocnění COVID-19.

Přehled zemí dle míry rizika nákazy onemocnění Covid-19 je stanovován Sdělením Ministerstva zdravotnictví ČR.

 

2. VSTUP NA ÚZEMÍ SAE A TRANZIT

Spojené arabské emiráty (SAE) se řadí mezi tmavě červené země (s velmi vysokým rizikem nákazy COVID-19), a pro vracející se cestující to znamená při návratu do ČR sledovat platné ochranné opatření MZdrČR a pokyny MVČR. Všechna mezinárodní letiště v SAE jsou otevřena občanům, rezidentům, návštěvníkům a cestujícím v tranzitu. Upozorňujeme, že platí rozdílná COVID testovací a karanténní opatření v jednotlivých emirátech. Doporučujeme všem cestujícím sledovat platná vládní opatření - která podléhají častým změnám - a ujasnit si podmínky u letecké společnosti a cestovní kanceláře. Informace pro cesty do, z a skrz SAE jsou uvedeny na stránkách vládních leteckých společností Etihad a Emirates

Všichni letecky cestující z ČR, i tranzitní, do / přes SAE jsou před odletem u check-in povinni předložit negativní PCR test ne starší 72 hodin. Výjimkou jsou děti do 12. let a osoby s mírným a těžkým postižením.

Pro držitele platných emirátských víz, kteří se nacházejí v zahraničí, jsou zavedena zvláštní opatření. Emirátské orgány zřídily jednotný webový portál ICA, kam se doporučuje všem rezidentům s platným vízem registrovat se před návratem do SAE. Pro rezidenty Dubaje jsou pro návrat platná zvláštní opatření uvedena na oficiálních vládních stránkách a na stránkách Emirates.

Po příletu do SAE je třeba předložit negativní PCR test ne starší 72 hodin.

Po příletu do Dubaje musí cestující z ČR podstoupit zdarma na letišti PCR-test a stáhnout zvláštní aplikaci DXB Smart App (Dubaj).

Pro přílet do Abú Dhabí je zaveden bezkaranténní  "seznam zelených zemí" SAE. ČR není na zeleném seznamu SAE. Od 3. května 2021 platí v Abú Dhabí nová karanténní pravidla pro očkované /neočkované občany a rezidenty SAE  Po příletu do Abú Dhabí musí všichni cestující podstoupit zdarma na letišti PCR-test. Dále je pro turisty cestující z ČR povinná 12. denní karanténa (v hotelu nebo v designovaném zařízení), nasazení elektronického náramku pro sledování pohybu po dobu nařízené karantény, a další PCR-test 6. a 11. den. Náramek je sejmutý desátý den v případě negativního testu. Každý cestující je povinnen po příletu si stáhnout zvláštní aplikaci Al Hosn.

Karanténní opatření pro Abú Dhabí, Dubaj a Sharjah jsou na vládních stránkách SAE. Zvláštní karanténní opatření platí pro emirát Rás al-Khaimah.

Tranzitní trasy skrz SAE byly obnoveny, kontaktujte svoji cestovní kancelář pro bližší informace a dále stránky Emirates a Etihad.

Upozorňujeme, že všechna tato opatření podléhají častým změnám!

 

3. DOPRAVA

V SAE se lze přemísťovat za jistých podmínek vlastním vozem či taxislužbou (s rouškou apod.). 

Pro vstup pozemní cestou do emirátu Abú Dhabí jsou nastavena zvláštní opatření. Od  1. 2 .2021 platí na hraničním přejezdu povinnost předložení negativního PCR testu (ne starší 48 h.) ANEBO DPI laser testu (ne starší 24 h.); pro delší pobyt je následně třeba podstoupit další PCR-testy dle nařízení. Povolení ke vstupu do emirátu Abú Dhabí je plně v kompetenci místních autorit.

Vzhledem k omezenému vstupu do emirátu Abú Dhabí mohou vzniknout problémy při poskytování případné konzulární pomoci turistům na území SAE mimo tento emirát.

 

4. OPATŘENÍ

Velvyslanectví důrazně upozorňuje na povinnost dodržování platných ochranných opatření po vstupu do SAE. Dle prohlášení emirátských autorit, jakékoliv porušení instrukcí a procedur proti šíření COVID-19 je zákonem považováno za trestný čin.  V případě, že cestující prodělá pozitivní PCR test je mu nařízena karanténa v designovaném zařízení (doma, hotel či zdravotnické zařízení) na vlastní náklady. Při nedodržení karanténních opatření (mj. stažení zvláštní aplikace, nošení elektronického náramku, předčasné ukončení karantény) je stanovena pokuta ve výši 50 000Dh. Velvyslanectví není kompetentní do místních ochranných opatření jakkoliv vstupovat či zasahovat. Doporučujeme cestujícím do SAE uzavřít cestovní pojištění, které pokryje testování, lečbu a izolaci.

Lze vycházet bez omezení po celém území UAE. Je povinností všech ve věku 3 let a výše nosit na veřejnosti ochranné prostředky dýchacích cest (roušky) a dodržovat odstup.

Emirátské orgány nařídily vysoké pokuty za nedodržování opatření proti šíření COVID-19 (např. za nenošení ochranné masky je pokuta 3000 Dh/18 tisíc Kč a za nedodržení karantény až 50 000 Dh/300 tisíc Kč).

V omezeném režimu jsou otevřená nákupní střediska, restaurace, parky, tělocvičny atd.

Obchody s jídlem a lékárny fungují normálně a jsou plně zásobené.

Od 15. června 2021 je v emirátu Abú Dhabí povinností jeho rezidentů, a všech cestujících do Abú Dhabí, stáhnout zvláštní aplikaci "Al Hosn". Tato aplikace musí obsahovat očkovací certifikát anebo potvrzení o posledním provedeném RT-PCR testu. Aplikace musí ukazovat "zelený status" anebo "green pass status". Pokud nebudete mít staženou aplikaci, musíte u sebe mít vytištěný očkovací certifikát a aktuální RT-PCR test. Na příkaz místních autorit na hraničním přejezdu Dubaj/Abú Dhabí můžete v opačném případě být požádáni o provedení rychlého DPI testu poblíž checkpointu. Pouze s aplikací "Al Hosn" vám bude umožněn vstup do veřejných prostor jako jsou nákupní centra, obchody s potravinami, hotely, pláže, soukromé bazény, kina, muzea, zábavné parky, apod. Dne 18. června 2021 bylo užívání aplikace dočasně pozastaveno z technických důvodů. Cestujcím se přesto doporučuje aplikaci stáhnout.

 

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE

Informace o aktuálních opatření proti šíření COVID-19 v SAE naleznete na oficiálních webových stránkách vlády SAE (v angličtině).

Odkaz na akreditovaná COVID-19 PCR testovací místa v Dubaji.  

Odkaz na zdravotní zařízení v SAE.

AL HOSN - 800HOSN(4676) anebo info@alhosnapp.ae, hotline 800 11111 anebo info@mohap.gov.ae

 

6. NÁVRAT DO ČESKÉ REPUBLIKY

Upozorňujeme, že letecké společnosti stanovují nejrůznější povinnosti pro vpuštění osob na palubu letadel. Může tedy být požadován negativní RT-PCR test.

Od 9. července 2021 platí na základě Ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví pro občany ČR, jejich rodinné příslušníky, občany EU s vydaným potvrzením o přechodném pobytu a cizince s povolením k trvalému pobytu následující pravidla pro návrat z pobytu delšího než 12 hodin v posledních 14 dnech ze zemí:

s vysokým rizikem nákazy COVID-19 nebo velmi vysokým rizikem nákazy COVID-19

Upozorňujeme, že stále platí různá 1) pravidla pro občany ČR a cizince s pobytovým oprávněním vydaným Českou republikou, občany EU+ a cizince s povolením k dlouhodobému nebo trvalému pobytu v zemích EU+ a 2) pravidla pro vstup ostatních cizinců, viz schémata pro vstup na webu Ministerstva vnitra.

Přehled podmínek návratu do ČR.

Pojmem „písemné potvrzení“ se rozumí jak forma listinná (originál nebo prostá kopie), tak elektronická, pokud je v něm uvedeno jméno, příjmení a datum narození konkrétního adresáta; písemné potvrzení v elektronické podobě není možné předkládat ve formě SMS zprávy.

Lhůta pro testování se počítá od provedení testu do doby začátku cesty. Např. potvrzení o negativním RT-PCR testu nesmí být starší více než 72 hod před odletem z dané destinace.