česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Aktualizace informací k cestování do Spojených arabských emirátů

Velvyslanectví ČR v Abú Dhabí zde uvádí nedůležitější aktuální opatření zavedená ve Spojených arabských emirátech

1 VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

S účinností od 9. 11. 2020 MZV ČR doporučuje dbát zvýšené opatrnosti během cest a cestovat do zahraničí jen v nezbytných případech vzhledem k epidemiologické situaci ve světě, z důvodů výrazných komplikací v dopravě a rozsáhlých restriktivních opatření zaváděných jednotlivými státy pro vstup na svá území. Před případnou cestou MZV ČR doporučuje uzavřít cestovní pojištění obsahující i léčebné výlohy pro případ onemocnění COVID-19.

V souladu s doporučením Rady EU Ministerstvo zdravotnictví ČR z dostupných dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) vyhodnocuje epidemiologickou situaci ve světě a průběžně aktualizuje seznam zemí s nízkým rizikem nákazy onemocnění COVID-19. Země jsou děleny do tří kategorií: zelené, oranžové a červené.  Aktuálnís seznam zemí je zveřejněn na webových stránkách  Ministerstva zdravotnictví ČR.

 

2. VSTUP NA ÚZEMÍ SAE A TRANZIT:

SAE patří mezi červené země, a pro vracející se cestující to znamená při návratu do ČR sledovat platné ochranné opatření MZdrČR a pokyny MVČR. Všechna mezinárodní letiště v SAE jsou otevřená občanům, rezidentům, návštěvníkům a cestujícím v tranzitu. Upozorňujeme, že platí rozdílná COVID testovací a karanténní opatření v jednotlivých emirátech. Doporučujeme všem cestujícím sledovat platná vládní opatření - která podléhají častým změnám - a ujasnit si podmínky u letecké společnosti a cestovní kanceláře. Informace pro cesty do, z a skrz SAE jsou uvedeny na stránkách Etihad a Emirates

Všichni letecky cestující z ČR, i tranzitní, do / přes SAE jsou před odletem u check-in povinni předložit negativní COVID test ne starší 96 hodin.

Pro držitele platných emirátských víz, kteří se nacházejí v zahraničí, jsou zavedena zvláštní opatření. Emirátské orgány zřídily jednotný webový portál ICA, kam se doporučuje všem rezidentům s platným vízem registrovat se před návratem do SAE. Pro rezidenty Dubaje jsou pro návrat platná zvláštní opatření, uvedena na oficiálních vládních stránkách a na stránkách Emirates. Upozorňujeme, že tyto opatření podléhají častým změnám.

Po příletu do SAE je třeba předložit negativní COVID test ne starší 96 hodin, případně podstoupit nový test, registraci a stažení zvláštní aplikace al Hosn.

Pro vstup do emirátu Abú Dhabí je od 22.12.2020 zaveden seznam zelených zemí SAE. ČR není zatím na zeleném seznamu SAE. Pro země mimo seznam platí pro vstup do emirátu Abú Dhabí povinná 10 denní karanténa (doma, v hotelu nebo v designovaném zařízení), nasazení elektronického náramku pro sledování pohybu po dobu nařízené karantény, COVID test 6. a 12. den. po příletu. Desátý den je náramek sejmutý v případě, že je test 6. den negativní. Karanténní opatření pro emiráty Abú Dhabí, Dubaj a Sharjah jsou na vládních stránkách SAE. Zvláštní karanténní opatření platí pro emirát Rás al-Khaimah.

Dubaj je možné navštívit od 7. července 2020. Informace, co musí návštěvnici (turisté) udělat před odletem a při příletu v Dubaji, jsou na vládních dubajských webových stránkách.

Od 2. srpna 2020 jsou cestující z Abú Dhabí do EU, Velké Británie a dalších destinacích povinni předložit negativní PCR COVID test ne starší 96 hodin. Pro cestující z Dubaje platí zvláštní opatření od 2. řijna 2020 - negativní COVID test se předkládá pouze v případě, že to vyžaduje cílová destinace. Doporučujeme ověřit platná opatření u vaši letecké společnosti. Další informace jsou na stránkách Etihad a Emirates.

Tranzitní trasy skrz SAE byly obnoveny, kontaktujte svoji cestovní kancelář pro bližší informace a dále stránky Emirates a Etihad.

Více naleznete v sekci Konzulární a vízové informace, konkrétně část "Otázky a odpovědi COVID-19 v SAE".

 

3. DOPRAVA:

V SAE se lze přemísťovat za jistých podmínek vlastním vozem či taxislužbou (s rouškou apod.). 

Pro vstup pozemní cestou do emirátu Abú Dhabí jsou od 24.12.2020 nastavena zvláštní opatření. Na hraničním přejezdu je třeba předložit negativní COVID test ANEBO DPI laser test ne starší 48 hodin. Od 17.1.2021 platí, že kdo míní setrvat déle než 4 dní se musí podrobit novému COVID testu 4. den po vstupu do emirátu (pokuta při nedodržení) a opět 8. den pokud míní setrvat déle než 8 dní. Pro cestující ze zemí mimo zelený seznam SAE (např. ČR), kteří trávili kratší dobu než 10 dní v SAE, musí podstoupit karanténu a podrobit se COVID testu 4. a 8. den. Povolení ke vstupu do emirátu Abú Dhabí je plně v kompetenci místních autorit.

Vzhledem k omezenému vstupu do emirátu Abú Dhabí by mohly vzniknout problémy při poskytování případné konzulární pomoci turistům na území SAE mimo tento emirát.

 

4. OPATŘENÍ:

Velvyslanectví důrazně upozorňuje na povinnost dodržování platných ochranných opatření po vstupu do SAE. Při jejich porušení hrozí vysoké pokuty. V případě, že cestující prodělá pozitivní COVID-test je mu nařízena karanténa v designovaném zařízení (doma, hotel či zdravotnické zařízení) na vlastní náklady. Při nedodržení karanténních opatření (mj. stažení zvláštní aplikace, nošení elektronického náramku, předčasné ukončení karantény) je stanovena pokuta ve výši 50 000Dh. Velvyslanectví není kompetentní do místních ochranných opatření jakkoliv vstupovat či zasahovat. Doporučujeme cestujícím do SAE uzavřít cestovní pojištění, které pokryje testování, lečbu a izolaci.

Lze vycházet bez omezení po celém území UAE. Je povinné nosit na veřejnosti ochranné prostředky dýchacích cest (roušky) a dodržovat odstup.

Emirátské orgány nařídily vysoké pokuty za nedodržování opatření proti šíření COVID-19 (např. za nenošení ochranné masky je pokuta 3000 Dh/18 tisíc Kč a za nedodržení karantény až 50 000 Dh/300 tisíc Kč).

V omezeném režimu jsou otevřená nákupní střediska, restaurace, parky, tělocvičny atd.

Obchody s jídlem a lékárny fungují normálně a jsou plně zásobené.

 

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Informace o aktuálních opatření proti šíření COVID-19 v SAE naleznete na oficiálních webových stránkách vlády SAE (v angličtině).