česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Aktualizace informací k cestování do Spojených arabských emirátů

Po skončení nouzového stavu ke dni 17. 5. 2020, platí od 18. 5.2020 na území ČR mimořádná opatření vyhlášená v souvislosti s epidemii koronaviru na území ČR. Současně informuje velvyslanectví o nejdůležitějších zavedených opatřeních ve Spojenýh arabských emirátech

Sledujte co aktálně platí na stránkách Vlády ČR.

Podmínky pro vstup na území ČR a karanténní opatření jsou upravena Ochranným opatřením ministerstva zdravotnictví ze dne 15. května 2020.

Karanténní opatření a informace k provádění RT-PCR testu na přítomnost SARS CoV-2 jsou v gesci Ministerstva zdravotnictví.

Na všechny osoby vstupující na území ČR platí platná mimořádná a krizová opatření přijatá Vládou ČR v souvislosti s epidemií COVID-19.

 

1 VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

Informace o podmínkách vycestování z ČR, tj. platná opatření v oblasti cest do a ze zahraničí naleznete na stránkách ministerstva vnitra a na stránkách vlády České republiky.

 

2. VSTUP NA ÚZEMÍ SAE A TRANZIT:

V SAE fungují v omezeném režimu od 6.4.2020 pouze jednosměrné lety do vybraných destinací v Evropě, odkud lze cestovat do ČR. Letadla se vrací s kargem a občany SAE. Od 17. 3. 2020 SAE přestaly vydávat všechny typy víz, od 19. 3. není občanům ČR umožněn vstup do SAE (opatření se týká všech zemí Schengenského prostoru). Do Emirátů nyní mohou přicestovat pouze občané SAE. Držitelé platných emirátských víz, kteří se nacházejí mimo území SAE, se zatím nemohou do Emirátů vrátit, a mají kontaktovat emirátské diplomatické zastoupení v zemi, kde se momentálně nacházejí. Platnost všech rezidentních víz SAE byla prodloužena do konce r. 2020. Od 1. června 2020 je za zvláštních podmínek umožněn návrat rezidentům s platným vízem do SAE.  Informace poskytují letecké společnosti Etihad a Emirates, dále Twajudi Resident service SAE a velvyslanectví SAE v zahraničí.

Tranzit je možný pouze pro lety z Austrálie přes SAE a dále do Londýna.

3. DOPRAVA:

V SAE se lze přemísťovat za jistých podmínek (nelze v určených nočních hodinách, kdy probíhá dezinfekce) vlastním vozem či taxislužbou. Veřejná/meziměstská hromadná doprava je omezená na dobu 06:00 - 22:00.

Pro dopravu ze SAE do ČR (zatím přes vybrané destinace v Evropě), sledujte nadále odkazy na webových stránkách velvyslanectví České republiky v zemi, přes kterou míníte tranzitovat do České republiky.

 

4. OPATŘENÍ:

Opatření (zákaz vycházení, omezení pohybu, otevírání/zavírání podniků atd.) se neustále mění. Mezi jednotlivými emiráty funguje jen omezená koordinace.

Od 27. 5. byly výrazně zmírněny restriktivní opatření v emirátu Dubaj (otevření hotelů, pláží, tělocvičen, barů atd.) a zákaz vycházení byl omezen na 23h-6h. Ve všech ostatních emirátech nyní platí zákaz vycházení od 22h-6h.

Od 2. 6. je vyhlášen zákaz vstupu/opuštění emirátu Abú Dhabí (s platností na týden), stejný zákaz platí i pro jeho tři regiony (regiony Abú Dhabí, Al-Ajn a Dhafra).

Dne 18. 5. byly výrazně zvýšeny pokuty za nedodržování opatření proti šíření COVID-19 (např. za nenošení ochranné masky – nyní včetně venkovních prostor – je pokuta 3000 Dh, tj. 18 tisíc Kč).

Postupně dochází k omezenému otevírání nákupních středisek.  Malé severní emiráty mají volnější režim než Abú Dhabí a Dubaj (hotely, pláže a bazény tam jsou otevřené), přičemž pohyb mezi jednotlivými emiráty není omezen. Zrušen byl rovněž zákaz venkovních procházek/běhání/cvičení, nicméně parky v Abú Dhabí zůstávají zavřené. Některá místa pro venkovní pohyb jsou přeplněná a není možné dodržovat odpovídající rozestupy, zatímco např. prostorné nábřeží v Abú Dhabí je pro veřejnost uzavřeno a hlídáno bezpečnostní službou.

Zákaz vstupu do nákupních středisek a pohybu po venku nadále platí pro děti od 3 do 12 let a pro starší 60 let. Emirátské autority zdůrazňují, že případné uvolnění omezení se nebude týkat nošení masek, rukavic, omezení počtu nakupujících atd.
Obchody s jídlem a lékárny fungují normálně a jsou plně zásobené.

V médiích se 11. 5. objevily zprávy, že školní docházka pravděpodobně nebude obnovena do konce r. 2020.
 

 

5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Informace o aktuálních opatření proti šíření COVID-19 v SAE naleznete na oficiálních webových stránkách vlády SAE (v angličtině).