česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návrat z třetích zemí do České republiky od 1. července 2020

Podmínky pro vstup na území ČR a karanténní opatření jsou upravena ochranným opatřením ministerstva zdravotnictví ze dne 30. června 2020. Informace k podmínkám vstupu do jednotlivých států mají k dispozici zastupitelské úřady v daných zemích a Ministerstvo zahraničních věcí. Karanténní opatření a informace k provádění RT-PCR testu na přítomnost SARS CoV-2 jsou v gesci Ministerstva zdravotnictví.
 
Na základě vývoje epidemiologické situace budou postupně uvolňovány možnosti vstupu cizinců ze třetích zemí na území České republiky.

Vstup do ČR po 1. červenci 2020

Ministerstvo zdravotnictví dne 30. června 2020 vydalo nové ochranné opatření, které stanovuje podmínky pro vstup osob na území České republiky s účinností od 1. července 2020. Ochranné opatření zde.

Předložit test nebo podstoupit karanténu musejí jen ty osoby, které pobývaly déle než 12 hodin v posledních 14ti dnech na území států, které nejsou na seznamu zemí s nízkým rizikem výskytu onemocnění COVID-19 (tzv. červené země). Seznam zemí s nízkým rizikem nákazy (tzv. zelené země) je vymezen sdělením Ministerstva zdravotnictví.

 

Cestování ze zemí mimo EU+ (tedy Spojené arabské emiráty, které je řazeno do kategorie červených zemí):

Pokud do ČR cestují občané třetích zemí, které jsou uvedeny na seznamu zemí s nízkým výskytem onemocnění COVID-19 (tedy z tzv. zelených zemí), jsou podmínky jejich vstupu závislé na faktu, zda daná země nastavila pravidla pro cestování recipročně. Pokud ano, mohou do ČR přicestovat za stejných podmínek jako před vypuknutím pandemie COVID-19 a po vstupu nemusí předložit test ani podstoupit karanténu. Pokud nejsou pravidla nastavena recipročně, je jejich vstup omezen a řídí se podmínkami stanovenými ochranným opatřením. Jelikož jde ale o vstup ze země s nízkým rizikem nákazy, test ani karanténa není nutná. Čeští občané mohou do ČR přicestovat bez omezení.

Cizinci ze všech ostatních třetích zemí, tzn. ze zemí, které nejsou uvedeny na seznamu (z tzv. červených zemí), mohou do ČR vstoupit jen za podmínek vymezených ochranným opatřením (vstup je umožněn například sezonním pracovníkům, vědcům, studentům nebo rodinným příslušníkům, vždy s odpovídajícím pobytovým oprávněním). Po vstupu do ČR pak musí předložit test nebo podstoupit karanténu (tato povinnost platí i pro české občany).