česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Oznámení seznamu bezpečných zemí k 1.7.2020

Od 1. července dojde k rozšíření seznamu bezpečných zemí o státy mimo EU. Půjde o Černou Horu, Srbsko, Thajsko, Kanadu, Austrálii, Nový Zéland, Japonsko a Jižní Koreu. Jejich výběr vychází ze seznamu, který schválily všechny členské státy EU včetně ČR. Česko ve svém národním výběru zohlednilo epidemiologickou situaci v zemi, vzájemnou míru turismu a možnost reciprocity.

Rozšíření seznamu bezpečných zemí bude platné od středy 1. července. O další vlně rozvolňování bude EU jednat za dva týdny. Na unijním seznamu se nyní nachází 14 (+1) zemí, ze kterých mohou členské státy vycházet při tvorbě svého národního seznamu bezpečných zemí. Jedná se o Alžírsko, Austrálii, Kanadu, Gruzii, Japonsko, Černou Horu, Maroko, Nový Zéland, Rwandu, Srbsko, Jižní Koreu, Thajsko, Tunisko a Uruguay. Na unijním seznamu figuruje také Čína, ale jen s podmínkou recipročních kroků čínských úřadů.

Ve vztahu k zákazu / umožnění vstupu cizinců ze třetích zemí na území České republiky byla využita možnost na základě reciprocity z uvedeného seznamu stanovit země, jejichž občanům bude umožněn vstup na území České republiky.

S účinností od 1. 7. 2020 je umožněn vstup na území České republiky občanům těchto zemí:

- Srbska

- Černé Hory

Občanům ostatních zemí prozatím vstup na území České republiky umožněn není. Na občany třetích zemí, kterým není obecně umožněn vstup do ČR se i nadále vztahují výjimky dle bodu I. 4.  platného Ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví. Tito cizinci mohou vstoupit na území ČR ve zde vyjmenovaných případech.

Návrat českých občanů zpšt do ČR ze všech uvedených zemí s nízkým rizikem nákazy covid-19 nepodléhá povinnosti předkládat test/karanténě.

S ohledem na dynamický vývoj opatření přijímaných v ČR, ale i ve světě, sledujte proto pravidelně stránky velvyslanectví a MZV ČR, kde jsou informace stále aktualizovány.