česky  english 

rozšířené vyhledávání

Otázky a odpovědi COVID-19 v SAE

Odpovídáme zde na vaše nejčastější dotazy k současné situaci v souvislosti s COVID-19 v SAE. Doporučujeme sledovat webové stránky velvyslanectví a pro další dotazy pište na náš email consulate_abudhabi@mzv.cz.
 

SPOJENÉ ARABSKÉ EMIRÁTY

 

 • Jaká opatření byla zavedena v SAE ohledně mezinárodního cestování?

Federální vláda SAE a vláda emirátu Dubaj oznámily nové protokoly ohledně mezinárodního cestování pro emirátské občany, rezidenty a návstěvníky SAE a cestující v tranzitu.

Doporučujeme všem, kteří plánují opustit SAE, řídit se oficiálními zveřejněnými doporučeními a ujasnit si požadavky pro cestování u své letecké společnosti anebo cestovní kanceláře.

Podrobnosti k cestování do a z SAE jsou k dispozici na stránkách Etihad and Emirates Travel Updates

Je povinné nosit na veřejnosti ochranné prostředky dýchacích cest (roušky) a dodržovat odstup.

Sledujte místní tisk a dodržujte nařízení místních autorit.

 

ABÚ DHABÍ:

 

 • Jaká omezení jsou zavedena federální vládou SAE?

Vláda emirátu Abú Dhabí oznámila zákaz vstupu z a do emirátu Abú Dhabí a cestování mezi jeho regiony Abu Dhabi, Al Ain a Al Dhafra od  2. června 2020.  Cestování mezi jeho regiony je povoleno od 22. června 2020, pokud splníte níže uvedené podmínky.

Vláda Abú Dhabí oznámila dne 5. září 2020, že pro vstup do emirátu Abú Dhabí je třeba negativní PCR COVID test ANEBO DPI laser test ne starší 48 hodin. Od 8.  listopadu 2020 platí, že občané a rezidenti SAE, včetně vracejících se rezidentů Abú Dhabí, kteří v emirátu zůstanou déle než 4 za sebou jdoucích dnů, se musí podrobit novému COVID testu 4. den po vstupu do emirátu. Pokud setrvají déle než 8 dnů,  musí se podrobit novému COVID testu následně znovu 8. den.

Mezinárodní cestující, kteří přiletí do Dubaje a cestují pozemní cestou do emirátu Abú Dhabí, se řídí aktualizovaným opatřením guidelines pro mezinárodní cestující, vydaným 17. září 2020. Povolení ke vstupu do emirátu Abú Dhabí je plně v kompetenci místních autorit.

 

 • Jak se rezidenti SAE nacházející se v zahraničí mohou vrátit do SAE?                                

Federální vláda SAE oznámila dne 12. srpna 2020, že rezidenti SAE nacházející se v zahraničí a kteří se chtějí vrátit se do SAE, nemusí již hlásit o povolení přes Federal Authority for Identity and Citizenship website (ICA).

Emirátské autority nicméně doporučuje cestujícím, aby se pro návrat do SAE do ICA nahlásili dle platnosti svého rezidenčního víza.

Rezidenti v zahraničí s propadlým vízem se obrací na svého emirátského sponzora, který kontaktuje imigrační orgány.

Dotazy ohledně schvalovacího procesu pro návrat do SAE zodpovídá letecká společnost, cestovní kancelář anebo ICA.

 

 • Mohu tranzitovat skrz SAE? 

Letecké tranzitní trasy skrz SAE byly obnoveny. Bližší informace naleznete na stránkách Emirates a Etihad anebo u své cestovní kanceláře.

 

 • Mohu navštívit SAE?

MZV ČR i nadále doporučuje cestovat do ostatních zemí světa (označených červeně a neoznačených žádnou barvou na tzv.Semaforu) jen v nezbytných případech vzhledem k epidemiologické situaci, z důvodů rozsáhlých restriktivních opatření a výrazných komplikací v dopravě.

SAE patří mezi červené země, a pro vracející se cestující to znamená při návratu do ČR sledovat platné ochranné opatření a pokyny MVČR (test PCR a karanténní opatření).

Vstup do Abú Dhabí přes  letiště v Abú Dhabí, je zatím umožněn emirátským občanům a rezidentům SAE. Vstup na letiště Dubaj, Sharjah a Rás al Khaimah je umožněn mezinárodním návštěvníkům (turistům).

 

 • Jaké dokumenty potřebuji pro pozemní cestování na letiště v Abú Dhabí?

Vláda Abú Dhabí oznámila dne 5. září 2020, že pro vstup do emirátu Abú Dhabí je třeba negativní PCR COVID test ANEBO DPI laser test ne starší 48 hodin. Plánujte s předstihem pro případný DPI test na hranicích a čekání na hraničním přejezdu.

Při kontrole na check-pointu na hraničním přejezdu můžete být požádáni o předložení pasu a rezervace letenky.

 

 • Jaká opatření jsou platná v Abú Dhabí pro COVID test před odletem?

Dne 23. července 2020 oznámila Federální vláda SAE nová opatření pro COVID test před odletem ze všech zemí do SAE.

https://covid19.ncema.gov.ae/en/News/Details/1393

Přílet: všichni letecky cestující do Abú Dhabí jsou u check-in povinni předložit vytištěný negativní COVID test ne starší 96 hodin. Digitální podoba testu není akceptována.

Upozorňujeme na platná karanténní opatření pro cestující přilétající do Abú Dhabí.

Tranzit: letecky cestující, kteří tranzitují v Abú Dhabí jsou povinni předložit negativní COVID test ne starší 96 hodin do doby odletu z původní destinace.

Odlet: od 1. srpna 2020 jsou cestující z Abú Dhabí do EU, Velké Británie a dalších destinacích povinni předložit negativní PCR COVID test ne starší 96 hodin před odletem. Výjimkou jsou děti do 12. let a osoby s mírným a těžkým postižením.

Pro cestující z Dubaje platí jiná opatření, viz níže v sekci pro Dubaj.

Další informace jsou uvedeny na stránkách Etihad.

Opatření pro testování na COVID podléhá častým změnám. Doporučujeme proto cestujícím ověřit u své letecké společnosti před odletem platná opatření.

Zvláštní opatření mohou být zavedena pro tranzit skrz jisté země. Doporučujeme ověřit platná tranzitní opatření u vaší letecké společnosti.

Váš let může být změněn nebo zrušen, zůstaňte proto v kontaktu s leteckou společností a ověřte si včas údaje o vašem letu.

 

 • Jaká karanténní opatření jsou zavedena vracejícím se do Abú Dhabí?

Aktualizovaná opatření guidelines pro návrat mezinárodních cestujících do Abú Dhabí  byla oznámena 17. září 2020. Cestující jsou podrobeni termálnímu screeningu a možnému COVID testu. Je zavedena povinná 14. denní karanténa doma nebo v designované lokalitě. Pokud setrváte v emirátu Abú Dhabí může být nasazen elektronický náramek pro registraci pohybu po dobu trvaní nařízené karantény. Dvanáctý den karantény je proveden nový COVID test; pokud je test negativní bude náramek sejmutý 14. den. Všichni cestující jsou povinni dodržovat platná místní opatření po příletu.

Více informací uvádí stránky Etihad Airlines.

Karanténní opatření pro cestující do emirátu Abú Dhabí, Dubaj a Sharjah jsou na informačních vládních stránkách SAE. Zvláštní karanténní opatření platí pro cestující do emirátu Ras al-Khaimah.

 

DUBAJ:

 • Mohu cestovat pozemní cestou do Abú Dhabí?

Vláda Abú Dhabí oznámila dne 5. září 2020, že pro vstup do emirátu Abú Dhabí je třeba negativní PCR COVID test ANEBO DPI laser test ne starší 48 hodin. Od 8.  listopadu 2020 platí, že občané a rezidenti SAE, včetně vracejících se rezidentů Abú Dhabí, kteří v emirátu zůstanou déle než 4 za sebou jdoucích dnů, se musí podrobit novému COVID testu 4. den po vstupu do emirátu. Pokud setrvají déle než 8 dnů,  musí se podrobit novému COVID testu následně znovu 8. den.

Mezinárodní cestující, kteří přiletí do Dubaje a cestují pozemní cestou do emirátu Abú Dhabí, se řídí aktualizovaným opatřením guidelines pro mezinárodní cestující, vydaným 17. září 2020. Povolení ke vstupu do emirátu Abú Dhabí je plně v kompetenci místních autorit.

 

 • Jak se rezidenti Dubaje mohou vrátit do SAE?                                

Rezidenti vracející se do Dubaje se řídí pokyny guidelines vládou Dubaj ze dne 23. června 2020.

Držitelé rezidenčního povolení/víza emirátu Dubaj musí obdržet povolení k návratu do Dubaje od General Directorate of Residency and Foreign Affairs (GDRFA).  Dotazy týkající se povolení k návratu do emirátu Dubaj směrujte na leteckou společnost anebo přímo na GDRFA.

 

 • Mohu tranzitovat skrz SAE?

Byly obnoveny letecké tranzitní trasy skrz SAE. Bližší informace naleznete na stránkách Emirates a Etihad anebo u své cestovní kanceláře.

 

 • Mohu navštívit Dubaj?

Vláda emirátu Dubaj oznámila, že návštěvníci (turisté) mohou cestovat do Dubaje od 7. července 2020. Informace, co musí návštěvnici udělat před odletem a při příletu v Dubaji, jsou na webových stránkách Visit Dubai website.

Letiště v Abú Dhabí je uzavřené pro mezinárodní cestující (turisty) a neslouží jako vstupní bod pro navazující cestu dál do Dubaje. Vstup na letiště do Abú Dhabí je zatím umožněn emirátským občanům a rezidentům SAE.  

 

 • Jaká opatření jsou platná v Dubaji pro COVID test před odletem?

Přílet: rezidenti SAE přilétající do Dubaje z České republiky musí podstoupit dva COVID testy. První musí u check-in před odletem předložit vytištěný negativní COVID test ne starší 96 hodin. Digitální podoba testu není akceptována. Druhý COVID  test musí podstoupit po příletu na letiště v Dubaji.

Rezidenti SAE přilétající do Dubaje z jiných destinací mají možnost předložit u check-in před odletem vytištěný negativní COVID test ne starší 96 hodin anebo podstoupit COVID test na letišti v Dubaji.

Turisté přilétající z České republiky do Dubaje musí u check-in předložit vytištěný negativní COVID test ne starší 96 hodin.

Tranzit: cestující z České republiky tranzitující v Dubaji musí předložit vytištěný negativní COVID test ne starší 96 hodin do doby odletu z původní destinace. Tranzitující cestující z jiných destinací podléhají jiným opatřením.

Opatření pro COVID test se liší od zavedených opatření v destinaci odletu a opatřeních v cílové destinaci. Ověřte proto aktuální opatření na stránkách Emirates anebo u své cestovní kanceláře. Aktuální seznam zemí, na které se vztahují rozdílná opatření, jsou na stránkách Emirates.

Odlet: dle oznámení Dubajské mediální autority je od 2. října 2020 povinností cestujících z Dubaje předložit negativní COVID test ne starší 96 hodin před odletem, pokud takový test vyžaduje cílová destinace. Výjimkou jsou děti do 12. let a osoby s mírným a těžkým postižením.

Další informace jsou uvedeny na stránkách Emirates.

Pokud cestujete z letiště v Abú Dhabí, naleznete další informace na Etihad Travel Guidelines.

Opatření pro testování na COVID podléhá častým změnám. Doporučujeme proto cestujícím ověřit u své letecké společnosti před odletem platná opatření.

Zvláštní opatření mohou být zavedena pro tranzit skrz jisté země. Doporučujeme ověřit platná tranzitní opatření u vaší letecké společnosti.

Váš let může být změněn nebo zrušen, zůstaňte proto v kontaktu s leteckou společností a ověřte si včas údaje o vašem letu.

 

 • Jaká karanténní opatření jsou zavedena pro vracející se do Dubaje?

Rezidenti vracející se do Dubaje, kteří dají přednost COVID testu na letišti v Dubaji, musí zůstat v karanténě doma a vyčkat výsledek testu a řídit se pokyny uvedené na stránkách Emirates a na vládních stránkách SAE.

Pokud cestující před odletem předložil negativní COVID test ne starší 96 hodin, nemusí do karantény.

Cestující přilétající do Dubaje, který pokračuje ve své cestě dál do Abú Dhabí, se řídí pokyny vládou Abú Dhabí.

Karanténní opatření pro cestující do emirátu Abú Dhabí, Dubaj a Sharjah jsou na informačních vládních stránkách SAE. Zvláštní karanténní opatření platí pro cestující do emirátu Ras al-Khaimah.

 

VÍZUM / POBYTOVÝ STATUS V SAE

 • Jsem český občan a potřebuji obnovit / změnit můj pobytový status/vízum v SAE. Mohu to udělat?

Emirátské autority Federal Authority for Identity and Citizenship oznámily 13. dubna, že víza a povolení k pobytu, které pozbydou platnosti po 1. břenu 2020 budou platné do konce prosince 2020. Toto rozhodnutí bylo revokováno 12. července 2020. Více informací naleznete na stránkách  UAE Information and Services.

Rezidenti v zahraničí s propadlým vízem se obrací na svého emirátského sponzora, který kontaktuje imigrační orgány.

Pokud vám bylo zrušeno vízum, musíte opustit SAE do 30 dnů anebo změnit status vašeho víza, abyste mohli dále v zemi legálně setrvat.

Pokud pobýváte nyní jako český občan v SAE s prošlým návštěvním vízem „visit visa“, měli byste svůj status upravit co nejdříve.

Dotazy ohledně platnosti nebo vypršení vašeho emirátského víza, anebo změny statusu víza (rezidenční na návštěvní) směrujte na imigrační orgány SAE, tj. webové stránky ICA anebo GDRFA.

 

 

Pro získání aktuálních oficiálních informací platných pro SAE je možno obrátit se rovněž na Velvyslanectví SAE v České republice.