česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Krizové opatření v ČR: cesty do ČR jen v nezbytně nutných případech

Vláda ČR na mimořádném zasedání v neděli 14. února 2021 vyhlásila pro území České republiky nouzový stav kvůli šíření koronaviru SARS CoV-2. V platnost vstoupí 15. února v 00.00 hodin a trvat bude čtrnáct dnů, tedy do 28. února. Naváže tak na nouzový stav, který končí v neděli 14. února o půlnoci. Vláda zároveň znovu vyhlásila krizová opatření vlády a odsouhlasila opatření Ministerstva zdravotnictví, která byla dosud navázána na trvání nouzového stavu. Oproti protiepidemickým opatřením platným za stávajícího nouzového stavu došlo jen k několika dílčím úpravám a změnám.
 
Do ČR je možné přicestovat jen v nezbytně nutných případech.
 

Od 5.2.2021 platí nadále zákaz zbytných cest (zejména cest za účelem turistiky, návštěvy přátel, návštěvy vzdálenější rodiny - např. ve vztahu rodiče zletilých dětí/prarodiče, důsledné prověřování nezbytnosti úředních/soudních jednání, pobyt v lázních, zkoušky na SŠ, VŠ atd.) na území ČR.

Nově je navíc tento zákaz zbytných cest ukotven v usnesení vlády ze dne 28. 1. 2021 č. 79 o přijetí krizového opatření, jak je uvedeno v bodě 1/. Podle něho pobyt cizince na území ČR nesmí být za jinými účely, než které jsou uvedeny v usnesení jako nezbytné (body I a II/1 až 6 a 9 až 15). Současně přicestování cizince na území ČR nesmí být v rozporu s platným OO.  Jinak je považován za pobyt nedovolený, a to se všemi konsekvencemi, které se s tím váží.

Není možná cesta za účelem turistiky nebo návštěvy přátel. Omezení dále zahrnuje například uzavření hotelů a ubytovacích zařízení (pro turistické účely), pobyt na veřejně přístupných místech (povoleno maximálně 6 osob), noční vycházení od 23:00 do 04:59 apod.

Osobám, které do ČR z nezbytně nutných případů přicestují, připomínáme  povinnost důsledně dodržet karanténní opatření, spočívající ve vyplnění příjezdovýého formuláře před cestou a absolvovat test na covid-19 po příjezdu do ČR (popř. těsně před příjezdem, pokud jde o test ze zemí EU).

Omezení volného pohybu osob v ČR platí do 28. února 2021.

 

Právní zdroje:

Vláda České republiky: Nouzový stav a mimořádná opatření - co aktuálně platí v České republice

Aktuální informace o COVID-19 – Oficiální informační portál Ministerstva zdravotnictví České republiky (mzcr.cz)

Důležité informace o vstupu na území ČR :

Koronavirus - informace MV - Ministerstvo vnitra České republiky (mvcr.cz)