česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návrat z třetích zemí do ČR od 17. listopadu 2020

Podmínky pro vstup na území ČR a karanténní opatření jsou upravena ochranným opatřením Ministerstva zdravotnictví ČR (které podléhá změnám a úpravám) . Informace k podmínkám vstupu do jednotlivých států mají k dispozici zastupitelské úřady v daných zemích a Ministerstvo zahraničních věcí. Karanténní opatření a informace k provádění RT-PCR testu na přítomnost SARS CoV-2 jsou v gesci Ministerstva zdravotnictví.
 
Na základě vývoje epidemiologické situace budou postupně uvolňovány možnosti vstupu cizinců ze třetích zemí na území České republiky.

Novinkou je mechanismus pro hodnocení epidemiologické situace jednotlivých členských států EU. Na základě stanovených kritérií bude pravidelně aktualizován seznam zemí s nízkým rizikem nákazy. Seznam bude stanoven sdělením Ministerstva zdravotnictví a bude zahrnovat zelené a oranžové země. V souladu s doporučením Rady EU Ministerstvo zdravotnictví ČR z dostupných dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) vyhodnocuje epidemiologickou situaci ve světě a průběžně aktualizuje seznam zemí s nízkým rizikem nákazy onemocnění COVID-19. Země budou nově děleny do tří kategorií: zelené, oranžové a červené.    

Aktuální seznam zemí s nízkým rizikem nákazy na webu Ministerstva zdravotnictví ČR.

Nad rámec vyobrazení na mapě patří mezi země s nízkým rizikem nákazy: Austrálie, Japonsko, Korea, Nový Zéland, Singapur, Thajsko.

Pokud země nejsou barevně označeny, jsou mimo seznam zemí s nízkým rizikem nákazy a pro návrat z těchto zemí platí stejné povinnosti jako pro návrat ze zemí s vysokým rizikem nákazy, které jsou označeny červeně.

Spojené arabské emiráty jsou označeny červeně.

 

Vstup do ČR a karanténní opatření

 

Cizí státní příslušníci jsou žádáni ověřit si před cestou podmínky vstupu do ČR, které pravidelně na svých webových stránkách aktualizuje Ministerstvo vnitra, především v pdf-tabulce "Pravidla pro vstup osob na území České republiky dle Ochranného opatření Ministerstva zdravotnictví." V této tabulce je rovněž přehledně uvedeno, jaká karanténní opatření, vč. případné povinnosti testu na COVID-19, se na jednotlivé kategorie cestujících vztahují.

Osoby, které přicestovat mohou, musí striktně dodržet karanténní opatření = vyplnit příjezdový formulář (www.prijezdovyformular.cz) a absolvovat test. Přesný návod k postupu naleznete ZDE.

 

Vstup do ČR od 17. listopadu 2020

Ministerstvo zdravotnictví vydalo nové ochranné opatření, které stanovuje podmínky pro vstup osob na území České republiky s účinností od 17. listopadu 2020.