česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rok 2015 v česko-emirátských vztazích

Právě končící rok 2015 patřil v celosvětovém měřítku k těm více problematickým, nicméně pro česko-emirátské vztahy to byl rok veleúspěšný a přelomový. Za dvacet šest let své existence velvyslanectví České republiky v Abu Dhabi nepamatuje tolik zdařilých bilaterálních akcí a aktivit v jednom jediném roce, jakož i tak výrazný pozitivní posun ve vzájemných vztazích.

Vyvrcholením  byla bezesporu historicky první návštěva prezidenta České republiky Miloše Zemana ve Spojených arabských emirátech v únoru 2015. Mezi další vrcholy patří rovněž historicky první návštěva ministra hospodářství SAE v Praze a úspěšné návštěvy českých ministrů zemědělství a průmyslu a obchodu v SAE.

Další významnou událostí v našich bilaterálních vztazích bylo otevření v roce 2015 nového velvyslanectví Spojených arabských emirátů v Praze a zrušení vízové povinnosti pro občany SAE při cestách do ČR a dalších zemí Schengenu.

Naše velvyslanectví v Abu Dhabi se po více než dvaceti letech působení ve starých prostorách přestěhovalo do nového objektu v Marina Village, aby mohlo poskytovat kvalitnější služby našim občanům a všem zájemcům o Českou republiku. Za účelem zefektivnění vydávání víz  (vízové agendy, výdeje víz) jsme letos otevřeli v Abu Dhabi a Dubaji nová vízová střediska.

SAE nadále představují pro ČR, po USA, Číně a Japonsku, čtvrtou největší mimoevropskou exportní destinaci, což je bezesporu zásluha tisíce našich lidí, kteří se o to přičinili svou každodenní prací ve všech sedmi emirátech, na mezinárodních výstavách, konferencích, seminářích i při individuálních návštěvách, a kterým tato země přirostla k srdci. Pro řadu z nás jsou SAE druhým domovem.

Všem těmto lidem přeji, aby se vztahy mezi našimi zeměmi takto úspěšně rozvíjely i v roce 2016, což jistě prospěje nejen našim profesionálním, ale i rodinným a osobním zájmům.  Všem přeji pevné zdraví, hezké Vánoce a vše nejlepší v novém roce 2016.

Alexandr Sporýš

mimořádný a zplnomocněný velvyslanec České republiky

ve Spojených arabských emirátech