česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Abu Dhabi
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva předsedy PS PČR Radka Vondráčka v SAE ve dnech 23.-26. 9. 2018

Ve dnech 23.-26. září 2018 navštívil SAE předseda PS PČR Radek Vondráček (RV). Šlo o historicky první návštěvu předsedy PS PČR v SAE. Společně s Radkem Vondráčkem přicestoval do SAE poslanec PS PČR David Kasal, předseda Meziparlamentní skupiny přátel ČR a SAE, náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa a poradce náměstka ministra průmyslu a obchodu Martin Houska.

Po příletu v odpoledních hodinách v neděli 23. 9. 2018 přivítal Radka Vondráčka (RV) na letišti v Abú Zabí místopředseda Federální národní rady (FNR) Marwán Ahmed Alí bin Ghalita. Po ubytování v hotelu byla pro RV s delegací připravena večerní komentovaná prohlídka muzea Louvre Abu Dhabi.

Dne 24. 9. 2018 se RV setkal s předsedkyní Federální národní rady Amal Al-Qubajsí, která je první ženou v čele FNR (v r. 2003 se dr. Al-Qubajsí stala první ženskou poslankyní FNR, předsedkyní byla zvolena r. 2015). Po jednání RV a dr. Al-Qubajsí podepsali memorandum o spolupráci mezi PS PČR a FNR, které má položit základy dlouhodobé spolupráce mezi tělesy.

Po skončení programu ve FNR RV poobědval s šejchem Nahajánem bin Mubárakem Al Nahajánem v jeho soukromém paláci. Šejch Nahaján bin Mubárak zastával pozici ministra kultury a rozvoje vzdělanosti, po rekonstrukci vlády v říjnu 2017 se stal ministrem tolerance.

V odpoledních hodinách se pak RV setkal s šejchem Muhammadem bin Záidem Al Nahajánem, korunním princem Abú Zabí a zástupcem velitele ozbrojených sil. Šejch Muhammad bin Záid přijal RV v rámci svého pravidelného madžlisu v paláci Al-Bahr. Obě strany vyzdvihly vynikající úroveň vztahů mezi ČR a SAE. Během rozhovoru šejch Muhammad bin Záid vyjádřil zájem navštívit ČR. RV předal šejchovi Muhammadovi bin Záidovi dar v podobě zdobené pistole CZ 75 odkazující na operaci Anthropoid. Na závěr dne uspořádala večeři v hotelu Emirates Palace na počest vedoucího české delegace předsedkyně FNR Amal Al-Qubajsí.

Dne 25. 9. 2018 se RV setkal v ministrem ekonomiky Sultánem Al-Mansúrím. Ministr Al-Mansúrí představil vizi dalšího ekonomického rozvoje SAE a přechodu od ekonomiky založené na těžbě a prodeji ropy ke znalostní ekonomice. Obě strany zdůraznily důležitost ekonomické a obchodní spolupráce pro vztahy mezi ČR a SAE a také potenciál jejího dalšího prohloubení.

Po setkání s ministrem Mansúrím se delegace přesunula do Dubaje, kde se RV setkal se státní ministryní štěstí Uhúd Al-Rúmí. Ministryně Al-Rúmí a její spolupracovníci RV představili v sérii prezentací emirátský koncept „štěstí“, roli státu a jeho institucí pro posilování pocitu štěstí jeho obyvatel a konkrétní způsoby a metody pro jeho posilování. Uhúd Al-Rúmí pozvala RV a další členy delegace na World Government Summit 2019, prestižní akci zaměřenou na nové trendy vládnutí, která se pod záštitou vládce emirátu koná každý rok v únoru v Dubaji.

Dalším bodem programu bylo setkání RV s šejchem Muhammadem bin Rášidem Al Maktúmem, viceprezidentem a premiérem SAE a vládcem Dubaje. RV byl historicky prvním českým představitelem, který se s šejchem Muhammadem bin Rášidem setkal. Během rozhovoru byla zdůrazněna dlouhodobě vynikající úroveň česko-emirátských vztahů. Šejch Muhammad bin Rášid rovněž vyjádřil zájem navštívit ČR.

Následně se RV setkal se státním ministrem umělé inteligence Umarem bin Sultánem Al-Ulamou. Ministr Al-Ulama prezentoval RV modernizační vize SAE a význam informačních technologií pro další rozvoj Emirátů a jejich společnosti. Následně provedl RV po experimentálních pracovištích v budově Emirates Towers, kde v současnosti sídlí dubajská sekce vlády SAE.

Večer 25. 9. 2018 byl RV hlavním hostem 15. výročního setkání Czech Business Council v Dubaji, které se za bohaté účasti českých, emirátských a dalších zahraničních hostů konalo v hotelu Sheraton Jumeirah. Během akce proběhly prezentace o připravované světové výstavě Expo 2020 v Dubaji.

RV doprovázela rovněž početná podnikatelská mise českých firem vedená viceprezidentem svazu průmyslu a dopravy Radkem Špicarem. V misi bylo zastoupeno 17 podnikatelských subjektů a měla celkem 20 členů. V rámci samostatného programu byla připravena jednání se zástupci Obchodních a průmyslových komor v Abú Dhabí a Dubaji, účast na 15. výročním setkání obchodního sdružení Czech Business Council v Dubaji, jehož součástí byl seminář pro české firmy o novinkách v obchodní legislativě SAE připravený ZÚ Abú Dhabí v rámci projektů na podporu ekonomické diplomacie – PROPED a návštěva zóny volného obchodu – DMCC, kde se mohli zástupci českých firem seznámit s podmínkami podnikání v SAE.

přílohy

R. Vondráček, šejch Muhammad bin Rášid Al Maktúm 660 KB JPG (Obrázek / Fotka) 2.10.2018

R. Vondráček, šejch Muhammad bin Rášid Al Maktúm 815 KB JPG (Obrázek / Fotka) 2.10.2018

R. Vondráček, šejch Muhammad bin Záid Al Nahaján 797 KB JPG (Obrázek / Fotka) 2.10.2018

Po příletu 794 KB JPG (Obrázek / Fotka) 2.10.2018

Louvre Abu Dhabi 560 KB JPG (Obrázek / Fotka) 2.10.2018

R. Vondráček, šejch Nahaján bin Mubárak Al Nahaján 635 KB JPG (Obrázek / Fotka) 2.10.2018

R. Vondráček, ministr ekonomiky Al-Mansúrí 853 KB JPG (Obrázek / Fotka) 2.10.2018

R. Vondráček, ministr ekonomiky Al-Mansúrí 732 KB JPG (Obrázek / Fotka) 2.10.2018

R. Vondráček, státní ministr umělé inteligence Al-Ulama 733 KB JPG (Obrázek / Fotka) 2.10.2018

R. Vondráček, státní ministryně štěstí Al-Rúmí 926 KB JPG (Obrázek / Fotka) 2.10.2018