česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Abú Dhabí
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanec Alexandr Sporýš byl přijat vládcem emirátu Fudžajra

V pondělí 24. 12. 2018 byl velvyslanec Alexandr Sporýš v souvislosti s ukončením mise v SAE oficiálně přijat vládcem emirátu Fudžajra šejchem Hamadem bin Muhammadem Al-Šarqí.
 

Během vřelého přijetí v paláci vládnoucí rodiny Al-Šarqí byla projednána důležitá témata bilaterální spolupráce mezi ČR a SAE všeobecně, jakož i mezi ČR a emirátem Fudžajra zvláště.

Fudžajra je strategickým emirátem SAE s přímým propojením země s Indickým oceánem. Přístup k oceánu umožňuje nejen efektivní komerční rybolov, ale také vytváří podmínky pro sportovní rybaření a plážovou turistiku. Aktivní zapojení českých firem do rozvoje turistického průmyslu a jejich působení v místní volné zóně značnou měrou přispívá do vzájemného obchodního obratu mezi ČR a SAE.

V emirátu Fudžajra jsou dnes také vybudovány moderní terminály pro náklad ropy proudící ropovody přímo z nalezišť v emirátu Abu Zabí. Tato moderní infrastruktura umožňuje nejen diverzifikovat exportní kapacity země, ale politicky zvyšuje důvěryhodnost SAE jako významného hráče OPEC.

Přístavy v emirátu Fudžajra se neustále rozvíjejí a jsou vybaveny gigantickými potravinovými zásobníky a sily na pšenici a rýži za účelem poskytování přímé humanitární potravinové pomoci do konfliktních a postižených oblastí světa.

Emirát Fudžajra je hojně navštěvován turisty z ČR a patří k zajímavým a turisticky atraktivním místům SAE. V současnosti působí v místním fotbalovém klubu známý český fotbalista a trenér Ivan Hašek.