česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Abu Dhabi
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanec Alexandr Sporýš byl přijat vládcem emirátu Rás Al-Chajma

V pondělí 17. prosince 2018 byl velvyslanec Alexandr Sporýš přijat vládcem emirátu Rás Al-Chajma (RAK) šejchem Saúdem bin Sakrem Al-Qásimí.

Šlo o pracovní hodinové přijetí u příležitosti ukončení mise vedoucího zastupitelského úřadu v zemi, během kterého vládce RAK ocenil osobní přínos velvyslance Alexandra Sporýše pro rozvoj bilaterální relace mezi RAK a ČR. Přijetí se dále účastnil poradce vládce RAK Sálih Ahmad Al-Šáal a poradce emírova dvora Muhammad Ahmad Al-Kajt. V rozhovoru projevil šejch Saúd velký zájem na dalším rozvoji už dnes intenzivních vztahů mezi RAK a ČR.

RAK navštívil v r. 2018 více než jeden milion turistů. Emirát má zájem na dalším rozvoji turistického průmyslu se zaměřením na kulturní a zážitkovou turistiku, jež doplňují tradiční pobytovou turistiku v hotelových komplexech u moře. K otevření nejdelší lanové dráhy na světě z nejvyšší hory Emirátů Džabal Džajs (1934m n. m.) a zprovoznění první via ferrata v horách RAK se postupně mají připojit další atrakce (např. luxusní ubytování v okolí Džabal Džajs).

Podle nedávno přijaté tří leté strategie rozvoje turismu chce emirát vedle tradičních trhů jako je Velká Británie, Německo a Rusko více cílit na návštěvníky ze zemí severní, střední a východní Evropy.  Turisté z ČR už dnes tvoří nezanedbatelný podíl návštěvníků. Turismus nyní tvoří cca 5% HDP RAK. Tento podíl se má zvýšit na 10% do r. 2025. Průměrný růst turistického průmyslu v uplynulých třech letech činil 12%.

Dalšímu rozvoji turistiky mezi ČR a RAK nahrává otevření nového přímého leteckého spojení mezi ČR a SAE z letiště v Šardžá společností Air Arabia v prosinci 2018. RAK chce v r. 2019 otevřít své turistické zastoupení v Praze, odkud chce cílit nejen na turisty z ČR, ale i z dalších destinací střední a východní Evropy.