français  english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vybrané prvky „nigerijských“ podvodů

(Archivní článek, platnost skončena 28.01.2022.)

V současnosti dvěma nejběžnějšími typy podvodů jsou tzv: podvod zaslání poplatku předem („Advance Fee Fraud“ nebo „Fraud 419“ dle příslušného § nigerijského trestního zákona) a podvodné získání schengenského víza a následné neplnění účelu cesty.

Slovo nigerijských uvádíme v uvozovkách proto, že tyto podvody jsou provozovány v neustále vzrůstající míře podvodníky z dalších západoafrických zemí - v rámci akreditace ZÚ Abuja to jsou především Benin a Kamerun.

Principem „Advance Fee Fraud“ je nalákání dodavatele na lukrativní zakázku, případně českého občana na výhodnou bezúročnou půjčku, nabídku zaměstanání, apod. Po podespání kontaktu či smlouvy, před odesláním platby z Nigérie se však vyskytne malý problém - je „nutno složit manipulační/registrační/bankovní aj. poplatek“, který musí být hrazen „českým partnerem“, případně angažovat právníka. Tento poplatek se pohybuje v řádu set až tisíců EUR. „Nigerijský“ partner se po obdržení poplatku přestane komunikovat a v místních podmínkách je nedohledatelný.

Varovnými signály jsou:

-         Český partner je kontaktován nigerijskou vládní organizací e-mailem (v současnosti ale nejsou výjimkou případy pokusů o podvody, na jejichž počátku byla česká firma navštívena nigerijským zájemcem na mezinárodním obchodním veletrhu).  

  • Osobní e-mailová komunikace vysoce postaveného vládního úředníka.
  • Jedná se o zakázku vysoké hodnoty a partner nabízí stoprocentní plat předem.
  • Je zjevný tlak na rychlé jednání a vše na nigerijské straně jde („do poslední chvíle“) velmi hladce.
  • Je požadováno zaslání platby prostřednictvím Western Union (evidujeme už ale i případy, kdy se jednalo o podvod a platba měla být zaslána bankovním převodem).
  • Smlouvy a kontrakty jsou podepisovány z nigerijské strany evidentně falešnými jmény a/nebo na zfalšovaném firemním papíře.

 

V poslední době byla často zneužívána jména těchto nigerijských institucí:

  • NDDC („Niger Delta Development Commission“, podvodníci dokonce vyrobili falešné webové stránky).
  • „Ministry of Niger Delta Affairs“  (podvodníci naštěstí často používají chybný název „“Federal Ministry of Niger Delta“)
  • NDPHC („Niger Delta Power Holding Company“)
  • „Union Homes Savings and Loans PLC“ (tento finanční ústav nemá právo realizovat  finanční převody do zahraničí)

Velmi vzrostl podíl firemních podvodů, kde je nigerijský partner situován ve městě Abia, stát Aba.

ZÚ Abuja zásadně nedoporučuje zasílat do Nigérie poplatky předem, ani sdělovat citlivé firemní či osobní informace (např. zasílat skeny hlavičkových papírů s firemními razítky), pokud nebyl partner jednoznačně pozitivně prověřen.

Další informace o podvodných praktikách naleznete v sekci Obchod a ekonomika, v kategorii Upozornění na "nigerijské" podvody.