česky  english  français 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek MZV Tomáš Dub navštívil Gabon

Návštěva nejvyššího českého zástupce v Gabonu od vzniku samostatné ČR

Po návštěvě Senegalu a Etiopie zakončil náměstek ministra zahraničních věcí ČR Tomáš Dub svou africkou cestu návštěvou Gabonu ve dnech 23. – 25. 9. 2012. Jednalo se o nejvyšší plnohodnotnou návštěvu této země od vzniku samostatné České republiky. Oficiální jednání s Dominiquem Nguieno, státním ministrem zahraničních věcí se uskutečnilo v pondělí dne 24.9. Náměstek Dub se dále setkal s ministrem ropného průmyslu Etienne Ngoubou, s ministrem obrany Pacome Ruffin Ondzoungou, se státní ministryní zdravotnictví Alicí Nembe Bikissa a s Ninou Abouna, ředitelkou APEX (Agentura pro podporu exportu). Přijat byl i předsedou vlády Raymondem Ndong Simou.

ČR vnímá Gabon jako stabilní zemi a považuje ho za svou prioritu ve střední Africe. Gabon má jasnou strategii zaměřenou na rozvoj země a diverzifikaci ekonomiky. Vzájemné vztahy mezi oběma zeměmi sice nemají dlouhou historii, v poslední době však zaznamenáváme oboustranný zájem o rozvoj spolupráce, o čemž svědčí mimo jiné i návštěva dvou gabonských ministrů v Praze v květnu t.r.

Náměstek Dub potvrdil připravenost české vlády podpořit další rozvoj vzájemně výhodných vztahů s Gabonem, včetně aktivit českých firem na gabonském trhu. Největší zájem českých firem se v současnosti zaměřuje na spolupráci v oblasti zdravotnictví. ČR je připravena spolupracovat na vzdělávání zdravotních kádrů či na vysílání zdravotního personálu.

Tomáš Dub předal představiteli gabonské vlády dar ČR (chirurgické nástroje) v hodnotě 114 971,- Kč pro nemocnici v Libreville. Nákup chirurgických nástrojů byl realizován v rámci zahraniční rozvojové spolupráce ČR.

V příloze naleznete články z místního tisku, dokumentující návštěvu delegace ve specializované nemocnici v Nkembo.

přílohy

Gabon Matin 27.9.2012 116 KB JPG (Obrázek / Fotka) 1.10.2012

Union 27.9.2012 94 KB JPG (Obrázek / Fotka) 1.10.2012

Galerie


Deputy Minister of Foreign Affairs Tomáš Dub in Gabon