česky  english  français 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rozvojový projekt pro gymnázium v Nigeru

Česká republika darovala výpočetní techniku a učební pomůcky gymnáziu Issa Korombé v Niamey (Niger)

Velvyslanectví ČR v Abuji v součinnosti s honorárním konzulátem ČR v Niamey, vedeným p. Souleymane Abdou Niandou, realizovalo v roce 2012 malý lokální rozvojový projekt „Dodávka učebního materiálu a počítačového vybavení gymnázium Issa Korombé, Niamey“. Cílem projektu bylo modernizovat počítačové vybavení školy a zlepšit dostupnost výuky informatiky v jedné z nejchudších zemí světa. Mezi další cíle patřilo zvýšení povědomí o České republice a nepřímo tak i podpora aktivit českých firem v Nigeru.

Gymnázium Issa Korombé je státní škola, na které v současnosti studuje 1653 studentů ve 40 třídách. Patří mezi nejpopulárnější školy v Nigeru – studovalo zde mnoho významných osobností Nigeru, včetně čtyř prezidentů.

V rámci projektu byly gymnáziu předány počítače, tiskárny a tonery v hodnotě 312 094,- Kč a téměř 2000 sešitů v hodnotě 39709,- Kč. Vybavení, které dodala místní firma Zebra, nigerské straně slavnostně předal dne 13. 11. 2012 zástupce ZÚ Abuja p. Bohumil Hamršmíd.

Niger je sahelskou zemí bez přístupu k moři, 80% území pokrývá poušť – 85% obyvatelstva žije v pásu 150 km širokém podél jižní hranice. Dlouhodobě patří k nejchudším zemím světa a na seznamu rozvoje společnosti UNDP v roce 2011 figuruje na předposledním místě. Většina obyvatel je ohrožována cyklickými suchy ničícími úrodu. Ekonomika je a nadále zůstane závislá na vnějších vlivech i na pomoci mezinárodních donorů. Na vzdělávání vydává stát cca 4,5% HDP (540 mil. USD), pouze 28,7% obyvatel je gramotných (15% žen).

Galerie


Handover of computers to grammar school in Niamey