česky  english  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Beata Matusiková
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká pomoc Nigérii v jejím boji proti pandemii dorazila do města Kano

Dne 1. července t.r. dorazil do severonigerijského města Kano speciální letoun vypravený českými firmami za účelem realizace kontraktu na generální opravy 3 letounů L-39 v arzenálu Nigerijských vzdušných sil. Zatímco letouny české výroby se touto cestou přesunou na opravy do ČR, aby obří letadlo typu Antonov neletělo do Nigérie s prázdnou, velvyslanectví ČR v Abuji s podporou domácích firem využilo této příležitosti k přepravě a předání českého humanitárního daru zdravotnického materiálu Nigérii v jejím boji proti pandemii koronaviru COVID-19.

Jak vysvětlila obchodní diplomatka Zastupitelského úřadu ČR v Abuji Beata Matusiková: „V Nigérii jako jinde v Africe si ekonomická diplomacie podává ruce s potřebnou rozvojovou a humanitární pomocí české vlády. My jsme moc rádi, že se spolupráce domácích firem s Nigerijskými vzdušnými silami nezastavila ani v obtížných podmínkách vyvolaných pandemií na obou stranách. A že se navíc s podporou MZV a českých firem podařilo trochu přispět i k posílení místních zdravotnických kapacit v zemi, jejíž velikost a počet obyvatel kladou v současné krizi na místní zdravotní systém velké nároky. Ceníme si zejména vstřícnosti  a reaktivnosti domácích podniků, na prvním místě ze strany firmy Linet, která dodala zdarma 10 nemocničních lůžek, ale i ze strany opravárenských závodů LOM Praha, které poskytly osobní ochranné pomůcky ze svých zásob a ze strany firem Aero Vodochody, Defcon a Excalibur International, které tak velkoryse a efektivně pomohly s logistikou.“

Velvyslanec ČR v Nigérii Marek Skolil připomněl při této příležitosti význam dlouholetých vazeb českých dodavatelů a poskytovatelů služeb s Nigerijskými vzdušnými silami: „Česká vláda si velice váží dlouhodobé spolupráce obou zemí při rozvoji kapacit Nigerijských vzdušných sil, které na severozápadě země vedou tvrdý boj s teroristy Boko Haram a Islámského státu. V dnešním světě není nadsázkou říci, že tam nigerijští letci bojují i za nás a za naši bezpečnost.“

Poskytnutý materiál reagoval na poptávku ze strany zdravotní sekce Nigerijských vzdušných sil, které na bezpečnostně nestabilním severu země provozují zdravotnická zařízení přístupná i civilnímu obyvatelstvu. Dar je zároveň gestem oceňujícím  obětavou práci vojenských lékařů v době pandemie. Severní regiony Nigerijské federativní republiky jsou v posledních letech nejen terčem útoků radikálních islamistů, ale se zhoršující se socioekonomickou situací se v rostoucí míře potýkají též s banditismem a únosy. Ne náhodou proto lidé raději vyhledávají nemocnice a zdravotnická zařízení provozovaná armádními složkami.

Na zásilku české pomoci Nigérii z podnikových zdrojů naváže v dalších měsících humanitární pomoc české vlády zemím, které se na kontinentě obtížně vyrovnávají s pandemií, protože jejich zdravotní infrastruktura nemá odpovídající kapacity. Česká vládní pomoc je součástí úsilí členských států EU o kolektivní a koordinovanou mobilizaci protikrizových prostředků pro africký kontinent v rámci společné iniciativy „Tým Evropa“ (Team Europe). 

 

Autor: Mgr. Beata Matusiková, MBA, ekonomická diplomatka Velvyslanectví ČR v Nigérii

 

Galerie


Česká pomoc Nigérii pro boj s pandemií v Kano