česky  english  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Beata Matusiková
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České obranářské firmy navštívily Gabon

Ve dnech 15. - 18. 7. 2021 realizoval náměstek ministra obrany p. Tomáš Kopečný s delegací a podnikateli v oblasti obrany a bezpečnosti první podnikatelskou misi (PROPED) tohoto druhu do Gabonu. Cílem mise bylo navázat na předchozí česko-gabonské dobré vztahy, prozkoumat možnosti vzájemné spolupráce a příležitosti pro obchodní záměry českých firem v obranně-bezpečnostním sektoru a v oblasti těžby a těžebních technologií.
 

PROPEDu, tj. projektu na podporu ekonomické diplomacie, se zúčastnily české firmy Czechoslovak Group, DEFCON, Bowenite a Česká zbrojovka. Na přípravě návštěvy se ve spolupráci se ZÚ Abuja podílel honorární konzul ČR v Gabonu p. Jozef Kupec.

V rámci programu proběhl podnikatelský seminář, během něhož české firmy prezentovaly své produkty nejvyšším představitelům gabonských ozbrojených sil včetně samotného ministra obrany. Následně proběhlo bilaterální jednání s ministrem obrany a s ministrem pro ropu, plyn a těžbu, a náměstek ministra obrany navštívil vojenskou nemocnici, na jejíž výstavbě a vybavení se podílela řada českých dodavatelů.

Co se týče sektoru obrany, náměstek ministra obrany i zástupci českých firem pozvali své kamerunské partnery k návštěvě České republiky, kde mohou navštívit české výrobce přímo na místě a seznámit se tak s českými výrobky a možnostmi napřímo. Obě strany se dohodly na dalších krocích k realizaci nastíněné spolupráce.

Jednání na ministerstvu pro ropu, plyn a těžbu odhalilo další významnou oblast pro spolupráci, která skýtá řadu příležitostí pro české firmy v tomto sektoru. Gabon je otevřen jakékoliv spolupráci v oblasti těžby, zpracování nerostů, těžebních strojů a transferu technologií.

Na okraj PROPED se ekonomická diplomatka sešla s ředitelem gabonské státní společnosti pro skladování ropných produktů za účelem navázání kontaktů a zprostředkování zájmu o spolupráci firmy VAE Controls Group.

Návštěva, která probíhala v přátelském duchu, byla dalším úspěšným zhmotněním českého úsilí o prohloubení styků s jednou z velice perspektivních zemí v regionu subsaharské Afriky.

 

Autor: Mgr. Beata Matusiková, MBA, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Nigérii

Galerie


České obranářské firmy navštívily Gabon