česky  english  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Beata Matusiková
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Čeští zbrojaři nadchli v Konžské republice

Ve dnech 21. - 23. března 2018 proběhl v Brazzaville v Konžské republice projekt na podporu ekonomické diplomacie (PROPED) pod názvem Czech Defence Industry Day za podpory a účasti Ministerstva obrany ČR. Český obranný a bezpečnostní sektor reprezentovaly firmy LOM Praha, s.p., Česká zbrojovka, a.s., Czechoslovak Group, a.s., Retia, a.s., SVOS, s.r.o., Sellier-Bellot, a.s.
 

Program PROPEDu zahrnoval přijetí delegace u ministra vnitra p. Raymonda Zéphirina Mboulou, ministra obrany p. Charlese Richarda Mondjo a náčelníka generálního štábu Konžské republiky gen. Guye Blanchard Okoï, a následný podnikatelský seminář zahrnující prezentaci přítomných českých firem a navazující odbornou diskusi.

Zástupce MO ČR p. Tomáš Kopečný během uvedených jednání prezentoval možnosti českého obranného a bezpečnostního průmyslu a konkrétně seznámil s výrobky přítomných českých firem. Uvedl, že vzhledem k zájmu ČR o bezpečnost v regionu subsaharské Afriky a tradiční bilaterální spolupráci v minulosti, MO ČR podporuje znovuobnovení spolupráce v oblasti obrany, kde je na co navazovat. Pokud se jedná o poskytované produkty, spolupráce by se mohla realizovat na těchto základních pilířích: poskytování výzbroje a výstroje; transfer technologií a zaškolení; ponákupní servis.

V rámci podnikatelského semináře i během zmíněných jednání se potvrdilo, že historické vazby mezi Konžskou republikou a bývalou ČSSR/ČSFR měly velmi dobrý základ a české (československé) výrobky mají v zemi stále dobrý zvuk. Díky tomu, že v 70. - 90. letech studovali konžští studenti na univerzitách v Praze a Brně, je možné s řadou z nich, kteří dnes zastávají významné funkce v konžské vládě, pohovořit česky.

Mezi odborníky z vojenského prostředí, kteří se semináře zúčastnili, a zejména u samotného náčelníka generálního štábu konžské armády, byla zjevná výborná znalost a zájem o výrobky prezentujících českých firem, hlavně společnosti Česká zbrojovka, LOM Praha a CS Group.

Mise se setkala s velmi příznivým ohlasem, jak na konžské, tak na české straně. O návštěvě byl publikován článek ve vládních novinách Les Dépèches de Brazzaville ze dne 26. 3. 2018 (viz str. 10). Vzhledem k projevenému nadšení a zájmu konžské strany záleží na snaze českých firem, aby se jim nyní podařilo „kout železo, dokud je žhavé“.

 

Autor: Mgr. Beata Matusiková, MBA, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Nigérii

Galerie


čeští zbrojaři zaútočili v konžské republice