česky  english  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: N/A
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

EUNIC NIGERIA – program RESIM – nigerijský rezident v Brně

ZÚ Abuja je součástí klastru EUNIC Nigeria. Od roku 2019 se klastr angažuje v projektech zacílených na podporu muzejnictví v Nigérii. Letošní projekt s názvem „RESIM“ (Residencies in Museums) je určen pro malou skupinu vysoce motivovaných muzejních profesionálů, kteří se po skončení projektu stanou multiplikačními agenty v rámci Nigérie, případně i v rámci západoafrického regionu. Jejich individuální projekty by se měly stát modelem správně realizované muzejní reprezentace různých kultur, a to prostřednictvím inovativních muzejních postupů. Projekt probíhá formou malých rezidenčních programů v Evropě a měl by účastníkům umožnit získat lepší praktické a teoretické know-how v předem definované oblasti muzejnictví.

Projekt se nakonec kvůli nižšímu rozpočtu zúžil pouze na čtyři účastníky z Nigérie, kteří v průběhu června a července postupně vyrazí do České republiky, Německa, Španělska a Bulharska. Do České republiky se vydal ředitel igboského Centre for memories z Enugu, pan Stephen Igboko Iheanyichukwu. Koordinátorkou jeho programu a jeho hostitelou byla paní Monika Mikulášková z Muzea Brněnska. 

Ve druhé fázi projektu, na podzim 2022, proběhne společný workshop všech čtyř účastníků rezidenčních programů, na němž představí konkrétní projekty výstav, nápadů a inovací pro svoje instituce.

Rezidenční program v Brně byl financován klastrem EUNIC Nigeria a částečně také DEU (letenka, ubytování, místní doprava, diety) za přispění ZÚ Abuja (odměna za přípravu projektového námětu a vytvoření konceptu závěrečné výstavy) a proběhl od 8. do 19.6.. Program byl velmi intenzivní, paní Mikulášková do něj zahrnula nejen návštěvu všech objektů spravovaných Muzeem Brněnska, ale také návštěvu Vídně, Prahy a akademických institucí v Brně.  Pan ředitel Iheanyichukwu se z Brna vrátil plný dojmů a inspirací, které mu pomohou jak s přípravou druhé fáze projektu, tak také při samotném rozvoji Centra vzpomínek v Enugu

Galerie


EUNIC RESIM