česky  english  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Beata Matusiková
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Finanční technologie – budoucnost finančnictví v Nigérii

Společnosti zabývající se finančními technologiemi (fintech) v Nigérii jsou v popředí africké fintech revoluce a z mnoha z nich se stali impozantní hráči, na které bude třeba zaměřit pozornost. ICT sektor se zde dynamicky rozvíjí a nabízí příležitosti i pro české investory a firmy.
 

V loňském roce získaly fintech společnosti v Nigérii většinu finančních prostředků, které přišly do země, z objemu na financování startupů to bylo až 44 %. Zavádění digitálních finančních služeb prožívá v poslední době strmý nárůst. Na příklad v roce 2019 bylo elektronicky převedeno 256 miliard USD, oproti 48 miliardám USD v roce 2014. Odhaduje se, že od roku 2020 v Nigérii působí více než 200 fintech společností. Dále se očekává, že do roku 2022 fintech sektor země přinese tržby ve výši 543 milionů USD.

Centrální banka Nigérie (CBN) v této oblasti nedávno také pokročila nedávným rozhodnutím o zavedení elektronické měny e-Naira a podmíněným schválením bankovních služeb pro největší telekomunikační provozovatele v zemi MTN Nigeria a Airtel Africa. Navíc, dvě z pěti afrických fintech největších společností sídlí v Nigérii, stejně jako třetina nejlepších digitálních bank kontinentu.

Fintech startupy nahrazují kamenné banky a začínají mohutně konkurovat klasickému bankovnictví tím, že nabízejí originální digitální produkty a služby – což je úkol usnadněný skutečností, že relativně málo lidí v zemi má bankovní účty. Podle průzkumu Enhancing Financial Innovation & Access (EFInA) z roku 2020 má bankovní účet pouze 47,6 milionu ze 106 milionů dospělých v Nigérii. To znamená, že značný počet dospělých v zemi zůstává bez bankovního účtu nebo nemá přístup k formálním finančním službám.

V současné době je informační, komunikační a technologický sektor jedním z nejrychleji rostoucích v Nigérii. Navzdory pandemii COVID-19 se v roce 2020 toto odvětví podílelo 15 % na HDP země, na druhém místě za zemědělstvím. Tento trend růstu lze pozorovat v posledních pěti letech, kdy „techsektor“ mezi lety 2016 a 2019 narostl o 18 %.

Tento růst postavil Nigérii na první příčku jako největší technologický trh na africkém kontinentu s 90 technologickými centry a rostoucí a pulzující zákaznickou základnou. Více než 180 milionů obyvatel (72 % populace) má nyní přístup k mobilnímu telefonu a předpokládá se, že penetrace internetu dosáhne v roce 2025 65,3 %, oproti méně než 2 % v roce 2001. Největší světoví tech giganti – IBM, Microsoft, Google, a CISCO – mají v zemi zastoupení. Odhaduje se, že sektor je na dobré cestě přidat do roku 2027 do ekonomiky 88 miliard USD.

Nigérie je rozhodně na slibné cestě. Již nyní je největším technologickým trhem v Africe podle uživatelů internetu a mobilních předplatných a může se pochlubit druhou nejvyšší hustotou technologických startupů na kontinentu. Lagos se rychle stává technologickým centrem s více než 400 startupy v celkové hodnotě více než 2 miliardy dolarů. Přidejte k tomu rostoucí populaci a Nigérie se začíná podobat Indii před pěti lety.

Zahraniční investoři nadále dominují investičním aktivitám v nigerijském technologickém ekosystému, což představuje 87,7 % z celkových 293,23 milionů dolarů získaných v rámci 28 obchodů v první polovině roku 2021.

Příležitosti v ICT jsou v Nigérii obrovské a investiční riziko je ve srovnání s jinými sektory relativně nižší i s potenciální návratností investice. Tento sektor je také z velké části poháněn mladou generací investorů, kteří jsou velmi inovativní, dynamičtí a mobilní. Proto může být zajímavý i pro české investory a firmy podnikající v tomto do budoucna velmi atraktivním oboru.

 

Autor: Mgr. Beata Matusiková, MBA, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Nigérii